Sigorta sektörü açığı nasıl kapatacak?

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması ve İstanbul’u vuran sel felaketi sigorta şirketlerinin karlarında baskı yaratıyor. Peki sektör bu baskıyı nasıl aşacak?
17:1511 Ağustos 2017
Sigorta sektörü açığı nasıl kapatacak?
Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması ve İstanbul’u vuran sel felaketi sigorta şirketlerinin karlarında baskı yaratıyor. Peki sektör bu baskıyı nasıl aşacak?

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması ve İstanbul’u vuran sel felaketi sigorta şirketlerinin karlarında baskı yaratıyor. Sektörün ise bu baskıyı yüksek mevduat faizi kaynaklı yatırım gelirlerindeki artış ile azaltması bekleniyor.

KİM DAHA ÇOK ETKİLENECEK?

Reuters haberine göre, analistler şirketlerin faaliyetlerinde trafik sigortası branşının ağırlığının karlılık üzerinde de belirleyici olacağına dikkat çekiyor. Bu noktada Anadolu Sigorta ve Güneş Sigorta’nın trafikteki yüksek payları nedeniyle tavan fiyat uygulamasından olumsuz etkilenebileceği, Ak Sigorta’da ise diğer branşların ağırlığının fazla olmadı nedeniyle etkinin de az olması bekleniyor.

MEVDUAT FAİZLERİNDEKİ ARTIŞ KAR GETİRECEK

Ancak mevduat faizlerinin son aylarda bazı miktar ve vadelerde yüzde 15 ve üzerine kadar çıkmasının topladığı primleri mevduata yatıran sigorta şirketlerine yüksek getiri sağladığı bunun da karlara yüksek artış olarak yansıyacağı belirtiliyor.

Hazine Müsteşarlığı, 2015’ten itibaren zorunlu trafik sigortası primlerinde meydana gelen yükselişin toplumun geniş bir kesimini etkilediğini belirterek, 12 Nisan’dan itibaren azami prim (tavan fiyat) uygulamasına geçmişti.

Buna göre düzenlenecek zorunlu trafik sigortası poliçelerine ilişkin her bir araç grubu, basamak ve trafik yoğunluğu ile kaza istatistikleri göz önünde bulundurularak belirlenen il grupları bazında zorunlu trafik sigortalarına ilişkin azami primler belirlenmişti.

ZARAR 2,3 MİLYAR OLUR DENMİŞTİ…

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, trafik sigortasında tavan prim uygulamasıyla sektörün zararının bu yıl 2.3 milyar TL’ye yükselmesini beklediklerini söyleyerek, trafiğin yine diğer branşlardaki kârları götüreceğini ve bu tavan fiyatlarla bu zararın sürdürülemeyeceğini belirtmişti.

TSB verilerine göre sigorta sektörü trafik branşında 2006’dan beri zarar ediyor. Bu branşta 2015’te 2.35 milyar TL zarar eden sektör, 2016’da ise sadece 19 milyon TL kar elde etti.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 17:1511 Ağustos 2017
Paylaş Tweet