Rusya ambargoda ayak diriyor

Tarım ürünlerinin yeni ihracat pazarlarına şiddetle ihtiyacı var, çünkü Rusya hala ambargoları kaldırmakta ayak diriyor
10:2620 Mart 2017
Rusya ambargoda ayak diriyor
Tarım ürünlerinin yeni ihracat pazarlarına şiddetle ihtiyacı var, çünkü Rusya hala ambargoları kaldırmakta ayak diriyor

Türkiye bugünlerde AB ile siyasi bağlarını kopartmayı tartışıyor. Bu adım çok iyi düşünülmeli, çünkü Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli gibi bakanlarımızın iddialarının tersine, siyasi entegrasyonun sona ermesi ekonomik ilişkilerde de kopukluğa yol açabilir.

En azından, Gümrük Birliği’nin tarım ürünleri ve hizmetlere genişletilmesi projesi askıya alınabilir. Tarım ürünlerinin yeni ihracat pazarlarına şiddetle ihtiyacı var, çünkü yeni dostumuz Rusya hala ambargoları kaldırmakta nazlanıyor. Ayrıca, Putin söz verdi ama vizeler de henüz kaldırılmadı. Rusya veya Şengen Beşlisi’nin ekonomik ilişkilerde AB’yi ikame edebileceğini düşünmek biraz zor.

Yine tarıma dönersek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Rusya’dan şikayetçi oldu. SABAH’ın haberi şöyle:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin Rusya’ya yaş sebze ihracatının 700 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, “Bunun 450 milyon dolarlık kısmı hala yasaklı” dedi. Tarım sektörü ve ihracatçı birliklerinin kendileri üzerinde yoğun baskısı olduğunu dile getiren Zeybekci, bunun nedeninin Rusya’dan Dahilde İşleme İzin belgesiyle yapılan 1 milyar 830 milyon dolarlık tarım ürünleri ithalatı olduğunu bildirdi. Bakan Zeybekci, “En sonunda ihracatçılarımız dediler ki, ‘Biz, Dahilde İşleme İzni kapsamında Rusya’dan ürün getirmek istemiyoruz.’ Böyle bir gelişme yaşandı” ifadesini kullandı.

İhracatçıların ve tarım sektörünün buradaki kararlılığı ve mesajının, Rusya tarafında hızlı bir şekilde anlaşılmasını ve böylece problemin çözülmesini temenni eden Zeybekci, “Yasaklamalarla, engellemelerle kazanan ülke olmaz. İki taraf da kaybeder. Biri 10 kaybeder, diğeri 8 kaybeder. Karşılıklı ticaretle iki taraf da kazanır. Kazanmayı mı tercih edeceğiz yoksa senin ağzın burnun kırıldı, benimse sadece 1 gözüm çıktı diğer taraflar sağlam… Bunu mu tercih edeceğiz? İnşallah biz aklı kullanacağız” diye konuştu.

İLGİLİ HABERPutin: Türk Firmalarına Uygulanan İş Vizesi Yasağı KalkıyorPutin: Türk Firmalarına Uygulanan İş Vizesi Yasağı Kalkıyor

İLGİLİ HABERRusya ihracat yasağını kaldırdı, en büyük ihraç kalemleri hala yasak listesindeRusya ihracat yasağını kaldırdı, en büyük ihraç kalemleri hala yasak listesinde

Yorumlar

Son güncelleme: 10:2620 Mart 2017
Paylaş Tweet