Roubini uyardı: ABD ve Çin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratacak

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'de yaşanacak olumsuzlukların piyasaları hayal kırıklığına uğratacağını söyledi
08:4220 Mart 2017
Roubini uyardı: ABD ve Çin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratacak
Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'de yaşanacak olumsuzlukların piyasaları hayal kırıklığına uğratacağını söyledi

Yakından takip edilen ünlü ekonomist Nouriel Roubini, piyasaların ABD Başkanı Trump’ın politikalarının yaratabileceği faydaları abarttığını, oluşabilecek zararları da hafife aldığını söylüyor.

Roubini Macro Associates CEO’su Roubini Cumartesi günü Çin Kalkınma Forumunda CNBC’ye verdiği demeçte şu anda olumlu duyguların hakim olduğunu söyledi ancak piyasalarda çöküş ufukta olabilir.

“[Piyasalar] ABD-Trump politikalarının olumlu noktalarını abartıyor: Altyapı, teşvik, düzenleme yasağı, vergi indirimleri: Bence bu alanlarda Trump daha az başarılı olacak.” dedi. “Ayrıca ABD korumacı politikalarının ticari savaşlara neden olacağı, göçle ilgili kısıtlamaların işgücü arzını yavaşlatacağı ve kurumsal sektörün mikro ölçekte incelenmesinin negatif olacağı yönündeki riskler küçümseniyor” dedi.

Roubini, ABD’deki politika karmasının da zorlu bir durum yarattığını belirtti. Mali teşvikler Fed’i daha sıkı para politikasına zorlayacak, faiz oranları artacak ve dolar yukarı çekilecek diyen Roubini “Bir bakıma zamanla ekonomi zayıflayacak” dedi.

Roubini yine de, piyasalarda güvenin giderek arttığını kabul ediyor.

“Önümüzdeki altı ila 12 ay boyunca, tüketici birikimi ve ticari güvene sahip olduğunuz için muhtemelen pozitif sonuçlar hakim olacak. Ekonomi büyüyor ve umarım bu pozitifler etkiler bir süre daha devam eder.” dedi.

Ancak Roubini “Ticarette sürtüşmenin devam etmesi, göçün kısıtlanmaya devam etmesi ile Fed’in tam istihdam ekonomisi için daha fazla ve daha hızlı faiz artırımına gitmeye zorlanması sonucunda negatif etkiler piyasaları ve ekonomik büyümeyi zamanla daha çok etkilemeye başlar.” diye de ekledi.

Roubini, ABD hakkında ihtiyatlı görüş bildirirken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için de durum tozpembe değil.

Çin, son zamanlarda ekonomik büyümesini stabilize etmeyi başardı. Ancak Roubini Pekin’in bu başarıyı kredi destekli sabit yatırım yoluyla elde etmiş olmasının problemli olduğunu söylüyor:

“Bu, daha kötü borçlar, daha kötü varlıklar, daha fazla kaldıraç ve daha fazla kapasite anlamına geliyor. Bir yanda yokuş aşağı yuvarlanırken, bir yanda ise kısa vadede ekonomik büyüme stabil hale getirildi.” “Çin’deki siyasi geçiş göz önünde alındığında bu yılın bir istikrar yılı olduğunu biliyoruz ancak orta vadede daha önce belirtilmemiş mali zayıflıklar yaratılabilir.”

Roubini “Bugüne kadar yapılan reformlar durdu, özellikle finansal sistemin (kamu kuruluşları) yeniden yapılanması engellendi ve bu durum gelecek için bir tehlike oluşturuyor” diye ekledi.

Yorumlar

Son güncelleme: 08:4220 Mart 2017
Paylaş Tweet