Piyasalar: Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete

ANALİZ: Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) 2017’in en çok kazandıran varlıkları listesinde başı çekiyorken, ralli ekonomide somut gerekçelerle desteklenmiyor
08:3617 Temmuz 2017
Piyasalar: Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete
ANALİZ: Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) 2017’in en çok kazandıran varlıkları listesinde başı çekiyorken, ralli ekonomide somut gerekçelerle desteklenmiyor

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) 2017’in en çok kazandıran varlıkları listesinde başı çekiyor ve bu performans en erken Eylül, muhtemelen de yıl sonuna kadar devam edecek. Bu iyi haber. Kötü haber ise ralli ekonomide somut gerekçelerle desteklenmiyor. Buna “balon” veya “köpük” oluşması denir. Doğal afetler, jeo-politik panikler veya Merkez Bankası yordamı ile engellenmezse, balonların sonu genelde finansal krizlerle biter. 1929, 2000 dot.com, dünyayı hala sarsan 2007-2008 finansal krizi, 2010-2011 POOGS krizi bu balonların izini taşır.

Bu kadar finansal tarih yeter. Fed Başkanı Yellen’in Kongre’ye güvercince mesajlar vermesi ardından ABD’de manşet ve çekirdek TÜFE’de gerilemenin devam etmesi ve perakende satışların 2 aydır toparlanamaması yatırımcıların gözünde Fed’in Eylül’de faiz artırımını imkansız kıldı. Çin Haziran dış ticaret verileri çok güçlü bir ekonomiye işaret ediyor. Draghi’nin tahvil alımını azaltmayı ilan edebileceği Ağustos sonunda yapılacak Jackson Hole bankerler toplantısına kadar GOP’ta ralli sürecek. Eğer Fed Eylül’de faiz artırımını pas geçer ve beklendiği gibi bilanço daraltma da olaysız atlatılırsa, GOP rallisi seneyi devirebilir.

Türkiye’de ise adalet yürüyüşü ve 15 Temmuz anma törenlerini olaysız atlattık. Yatırımcılar Suriye’ye askeri harekat olasılığı ve AB ile gerginliği ciddiye almıyor. Ekonomide Haziran verilerinde biraz yavaşlama var, ama yaz boyunca güçlü seyir devam edecek. Açıkçası, Borsa’da ralliyi tökezletecek bir rahatsızlık ufukta yok. BİST-100’de 120 bin puan hedefi sınanırsa, hiç şaşırmam. Borsa bu kadar eder mi? Hayır, özellikle banka karlarını suni buluyorum. Bu F/K’dan almayı hiç düşünmem. Elinde mal olanların beklemesinde ise büyük risk görmüyorum.

Dolar/TL’de   3.50 direnci bir kez daha kesin denenecek. Bu direnci ancak son 2 haftada 3 milyar dolar civarında döviz satan yerli bu davranışı sürdürürse ya da Dolar Endeksi değer kaybını sürdürürse kırarız. Ben dolar/TL 3.50’in altına düştüğünde alıcı olurum.

DİBS’de soluklu ralli için yabancı alımları yeterli olmuyor. Yerli bankalar kredi vermekten DİBS almaya fon bulamıyor, ayrıca mevduat faizleri de DİBS’in cazibesini sıfıra indirdi. Son olarak Hazine aşırı borçlanıyor. Kısa vadede 2 veya 10 yıllık DİBS’de getirilerin gözle görülür ölçüde düşmesi için TCMB’nin güçlü TL’den cesaret alarak efektif fonlama faizini kesmesi gerekecek. Bunun da çok riskli olduğunu ve hükümetin de henüz bu yönde Merkez’e baskı yapmadığına inanıyorum. Ancak Türkiye’de enflasyon probleminin çözüleceğine inananlar için DİBS cazip. Sonbaharda DİBS getirileri yeniden yükselebilir.

Mevduat faizleri konusunda tutumum okurun birikimine bağlı. Ortalama 3 aylık faiz brüt %12 filan, enflasyonun %10 civarında dip yapacağı bir gelecekte bu faiz cazip değil. Ama kimi zengin bireylere %15 faiz öneriliyor, o faizden TL’de kalırım. Akis halde Euro cinsinden F/X devlet tahvilleri benim için daha uygun.

Altın enflasyon, finansal panik ve jeo-politik risklerin enstrümanı. Bu sene 1.200-1.300 dolar/ons arasında dolmuş seferi yapar. Gelecek sen için ümitliyim. Dolar/TL’nin 3.50’in altına gerilediği, altının ise 1.200 dolara vurduğu bir günü yakalarsam, altın alırım.

Bu yazdıklarım az-çok Ağustos sonuna kadar geçerli. Sonra manzaranın hızla bozulacağına inanıyorum, ama puştluğumdan sebebini yazmayacağım. Eğer Ağustos ortasında pozisyonunuz para kazanmadıysa, pasif ya da profesyonel yatırıma dönün.

Şunu da hatırlatayım, hiç bir okura kurtlar sofrasına dönüşen mali piyasalarda bireysel yatırım önermiyorum. Her zaman, her yerde ve her fırsatta belirttiğim gibi benim şahsi tercihim BES’dir. İsteyen portföy yönetimlerine da parasını devredebilir. Size başkalarının ballandıra ballandıra anlattığı başarı hikayelerinin oranı %5 filandır. Bireysel yatırımcı %95 parasını kaybeder ve suçu atacak (FÖŞ) gibi bir günah keçisi arar.

Ben ameliyat yapmıyorum, ceza davalarını savunmuyorum, siz de bireysel yatırım yapmayın.

 

FÖŞ

 

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Yorumlar

Son güncelleme: 08:3617 Temmuz 2017
Paylaş Tweet