Piyasalar ABD enflasyon verisine odaklandı

Fed'in bir sonraki faiz artırım zamanına ilişkin ipuçları için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verisi yakından izlenecek
08:3814 Eylül 2017
Piyasalar ABD enflasyon verisine odaklandı
Fed'in bir sonraki faiz artırım zamanına ilişkin ipuçları için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verisi yakından izlenecek

Asya borsaları, beklentilerin altında kalan Çin verilerinin ardından 10 yılın zirvesinden gerilerken, dolar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde yatay seyrediyor. Çin’in sabit varlık yatırımı, sanayi üretimi ve perakende satışlar beklentilerin altında artarak, Çin ekonomisinin artan borçlanma maliyetlerinden dolayı güç kaybetmeye başladığı görüşlerini güçlendirdi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi günün ilk saatlerinde 2007’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.1 geriledi. Çin borsası açıklanan verilerin ardından düşüş kaydederek, ilk baştaki ılımlı kazanımlarını geri verdi. Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0.2 gerilerken, TOPIX endeksi yenin zayıf seyir izlemesiyle iki yılın zirvesine yükseldi. Kuzey Kore’nin Japonya tehditlerine ilişkin haberlere verilen tepki şimdiye kadar sınırlı kaldı. Avustralya borsası yüzde 0.2 gerilerken, Güney Kore KOSPI endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Wall Street dün Apple’ın kayıplarını dengelemesini destekleyen zorunlu/temel olmayan mallar ve enerji hisselerindeki yükselişle rekor seviyeleri gördü.

Dolardaki yükseliş, işlemcilerin Fed’in para politikasını kademeli sıkılaştırma hızını sürdürüp sürdürmeyeceğine ilişkin ipuçları için günün ilerleyen saatlerine açıklanacak tüketici enflasyon verisine odaklanmalarıyla durdu. Dolar yen karşısında ilk saatlerde 110.735 ile 16 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra 110.47’de bulunuyor.

Irma Kasırgası ve Kuzey Kore gerilimine ilişkin endişelerle geçen hafta yen karşısında 10 ayın dip seviyesini gören dolar bu hafta risk iştahının ve ABD hazine tahvil getirilerinin yükselmesiyle değer kazandı.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Demokratlarla ve Cumhuriyetçilerle vergi kesintisi planlarına ilişkin belirsiz ancak yenilenen umutlardan destek buldu. Fed’in bir sonraki faiz artırım zamanına ilişkin ipuçları için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verisi yakından izlenecek.

Yorumlar

Son güncelleme: 08:3814 Eylül 2017
Paylaş Tweet