Moody’s Türkiye’nin not görünümünü indirdi

Moody's geçen Eylül'de Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmişti; dün gece ise beklenmeyen bir kararla bu kez notunu değil ama not görünümünü indirdi.
09:1118 Mart 2017
Moody’s Türkiye’nin not görünümünü indirdi
Moody's geçen Eylül'de Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmişti; dün gece ise beklenmeyen bir kararla bu kez notunu değil ama not görünümünü indirdi.

Moody’s’den Türkiye’ye beklenmedik bir not darbesi daha geldi. Reyting kuruluşu Türkiye’nin notunu aynı seviyede tuttu ancak görünümünü indirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ise “Ba1” olarak sabit tuttu ancak Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekti.

Moody’s, not görünümünü negatife çekme nin mantığını belli başlı dört nedene dayandırdı: 1. Türkiye’nin kurumsal gücünde yaşanan bozulmanın devamı; 2.Zayıflayan büyüme görünümü; 3. Kamu ve dış hesap dengeleri üzerinde artan baskılar; 4. Ve sonuç olarak artan kredi şoku riski.

Türkiye Ekonomisinin Kuvvetli Tarafları

Moody’s bütün bu iddia ettiği zayıflıklara karşı notu neden sabit tuttuğunu, yani notu indirmeyişinin mantığını ise şöyle açıkladı: Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip, dinamik bir geniş ölçekli, orta gelir büyüklüğüne sahip bir ekonomisi var. Bu ekonominin ticari ilişkileri de çeşitlilik arz ediyor. Tüm bu faktörler IMF tahmininde de görülen % 3,3’lük bir potansiyel büyüme oranını destekliyor. Hükümetin bütçe açığı benzer durumdaki ülklerden daha iyi

Moody’s Türkiye’nin Notunu Bir Kez Daha İndirebilir mi?

Moody’s gerekli reformların yapılması, yapısal kırılganlıkların azalması ve politik risklerin düşmesiyle not artırımının olabileceğini vurgularken görünümün ötesinde bir de not indiriminin mümkün olacağı koşulları da sıraladı. Moody’s açıklamasına göre eğer ödemeler dengesi krizi ihtimalinde bir artış gözlenirse yeni bir not indirimi gelebilir. Bunun belirtileri ise: TL kurunun hızla düşmesi, döviz rezervlerinde hızlı azalma ya da sermaye çıkışlarında hızlı artış olarak belirtildi. Aynı açıklamada büyüme oranında süreklilik arz eden bir zayıflama ya da hükümetin bütçe durumundaki bir kötüleşme yine aynı şekilde not indirimi riski getiren faktörler olarak belirtildi.

Moody’s Açıkladı Dolar Yükseldi

Moody’s’in bu açıklamasından önce 3,60’ın altına doğru giden bir trend gösteren AVD Doları/TL paritesi bu olumlu gidişi durdurdu ve yükselmeye başladı. Dolar/TL dün gece yarısı civarında 3,61 seviyesinden 3,64’ün üzerine kadar çıkarak, günlük kazançlarını sildi. Bu sabah saatlerinde ise dün geceki gibi 3,63’ün biraz üzerindeki seyrine devam ediyor.

Moody’s geçen Eylül’de Türkiye’nin Notunu İndirmişti

Uluslararası reyting kuruluşu Moody’s Türkiye’nin notunu geçtiğimiz Eylül ayında düşürmüştü. Moody’s 24 Eylül 2016’da Türkiye’nin kredi yapılabilir seviyedeki notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmişti.

Yorumlar

Son güncelleme: 11:2118 Mart 2017
Paylaş Tweet