Mevduat faizleri geriler mi?

Mevduat faizleri, son dönemde Türkiye ekonomisinin en tartışmalı konularından biri, geçtiğimiz aylarda hızla yükselen mevduat faizlerinde 14 Temmuz itibariyle gerileme eğilimi izleniyor
16:3517 Temmuz 2017
Mevduat faizleri geriler mi?
Mevduat faizleri, son dönemde Türkiye ekonomisinin en tartışmalı konularından biri, geçtiğimiz aylarda hızla yükselen mevduat faizlerinde 14 Temmuz itibariyle gerileme eğilimi izleniyor

Mevduat faizleri, son dönemde Türkiye ekonomisinin en tartışmalı konularından biri.

Geçtiğimiz dönemde mevduat faizlerindeki yükseliş çarpıcıydı, mevduat faizleri son bir ayda 1 ila 2 puan arasında artmıştı. Bankaların 100 bin TL için verdikleri faiz yüzde 13.5-15 aralığında iken 1 milyon TL’nin üzerinde ise oran yüzde 15.5’e çıkmaktaydı.

İLGİLİ HABERANALİZ: Mevduat faizlerini düşürmek mümkün mü?ANALİZ: Mevduat faizlerini düşürmek mümkün mü?

BusinessHT haberine göreyse, 14 Temmuz itibariyle, mevduat faizlerinde gerileme eğilimi izleniyor.

YÜZDE 11,94’E GERİLEDİ

Verilere göre, Merkez Bankası verileri dikkate alındığında TL üzerinden açılan toplam mevduatlarda faizler 14 Temmuz itibariyle yüzde 11,94’e geriledi.

1 yıla kadar vadeli olan mevduatların faizi de aynı hafta itibariyle 7,5 yılın zirvesinden gerilemeye başladı. 14 Temmuz haftasında bu vadeli mevduatların faizi yüzde 14,18’e geriledi.

30 Haziran haftasında 1 yıla kadar vadeli olan mevduatların faizi yüzde 14,71 seviyesine kadar yükselmişti.

 

 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli 7 Temmuz’da banka genel müdürleri ile bir araya gelmiş, toplantıda mevduat faizlerinin indirilmesinin gündeme geldiği iddia edilmişti.

Buna karşın Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile banka üst düzey yöneticilerinin 7 Temmuz’daki görüşmesine yönelik olarak “Ekonomik realiteyle bağdaşmayan, piyasa mekanizmasıyla çelişen, rekabeti bozacak nitelikte hiçbir değerlendirme ve yorum yapılmamıştır” denildi.

TBB yaptığı açıklamada şunları belirtmişti:

Toplantıda görüşülen konulardan biri, bankacılık sektöründeki kaynak ve aracılık maliyetinin seyrine ilişkin olmuştur. Kaynak maliyeti ve kredi faizlerini etkileyen faktörlerin; sektöre, yatırımlara ve büyümeye olan etkileri konusunda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Büyümenin sürdürülmesinde tasarrufların artırılması ve verimli kullanılmasının önemi üzerinde durulmuştur.

İLGİLİ HABER“Mevduat faizlerinin makul bir seviyeye geleceğini düşünüyorum”

Yorumlar

Son güncelleme: 16:3517 Temmuz 2017
Paylaş Tweet