Küreselleşme adına rahatsızlık verici bir G20 toplantısı

G20 maliye bakanları toplantısında serbest ticaret desteğinin geri plana itilmesi ve korumacı politikaların öne çıkması, hayal kırıklığı ve rahatsız edici olarak yorumlandı
09:1720 Mart 2017
Küreselleşme adına rahatsızlık verici bir G20 toplantısı
G20 maliye bakanları toplantısında serbest ticaret desteğinin geri plana itilmesi ve korumacı politikaların öne çıkması, hayal kırıklığı ve rahatsız edici olarak yorumlandı

Morgan Stanley Asya Eski Başkanı Stephen Roach, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, G-20 maliye bakanlarının geleneksel olarak güçlü olan serbest ticaret desteğini bırakmasının “rahatsız edici” olduğunu ve bu durumun ABD’de yükselen korumacılığı yansıttığını söyledi.

Roach Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu’nda CNBC ile yaptığı söyleşide, dünyanın önde gelen ülkelerinin maliye bakanlarının korumacı politikalara karşı duruş sergilememelerinin hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Roach, “Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasi rüzgarların açık bir yansıması ve çok taraflılıktan uzaklaşan bir ABD ekonomisinin göstergesidir” dedi. “Rahatsız edici bir toplantıydı.” diye ekledi.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri, yeni Trump yönetiminin “Önce Amerika” politikasını uygulama isteği nedeniyle, G-20 bildirisinde serbest ticareti destekleme taahhüdünü yerine getiremedi.

Roach, “küreselleşmeyi bizi bir araya getiren bir güç olarak görmek yerine, (Trump) Amerikan orta sınıf işçileri cezalandıran bir güç olduğunu düşünüyor” dedi.

Roach, bu noktayı “küresel tedarik zincirleriyle bağlantılı bir dünyada” 50’den fazla ülkeden gelen parçalarla ortaya çıkan iPhone örneğiyle açıkladı.

“Bu tür bir tedarik zincirini gevşetmek … dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere/müşterilere düşük fiyatlarla hizmet ve ürün getirmeye çalışan Apple ve diğerleri gibi birçok şirket için saatin geriye işlemesi anlamına gelir.” dedi.

Roach, Trump yönetimi için “iki taraflı anlaşmalar olacak, Çin, Meksika, Almanya ve diğer ülkeler üzerine tutum sertleşecek” diye yorum yaptı.

Çin küresel ticaretin liderliğine mi soyunuyor sorusuna ise Roubini, “Çin’in kendi içinde çözmesi gereken bir çok sorunu var, bu yüzden de böyle bir liderlik mümkün gözükmüyor” dedi.

İLGİLİ HABERG20 maliye bakanları toplantısından önemli mesajlarG20 maliye bakanları toplantısından önemli mesajlar

Yorumlar

Son güncelleme: 09:1720 Mart 2017
Paylaş Tweet