Küresel ekonomik gelişmeler

Dünya korku endekslerinin yükselişi hızlandı; yatırımcıların “riskten kaçış” isteği desteklendi.

Küresel ekonomik gelişmeler, Ekonomist Can İlker kaleme aldı
09:2611 Ağustos 2017
Küresel ekonomik gelişmeler
Dünya korku endekslerinin yükselişi hızlandı; yatırımcıların “riskten kaçış” isteği desteklendi.

Küresel ekonomik gelişmeler, Ekonomist Can İlker kaleme aldı

Jeopolitik gerginliğin artmasıyla Dünya korku endekslerinin yükselişi hızlandı ve yatırımcıların “riskten kaçış” isteğini destekledi. Rekor seviyelere gelmiş piyasalar için “satışları” tetikleme olmuş ve “zincirleme” bir hareket başlatmış olma ihtimali oldukça yüksek.

Trump’un sözlerinin giderek sertleşmesi  ve Kuzey Kore’nin geri adım atmaması gerginliğin önümüzdeki günlerde de, küresel piyasalar üzerinde etkisi olacağını göstermektedir. Dolar, Japon Yen’i, İsviçre Frank’ı ve Altın yükselirken 10 yıllık ABD ile Japonya tahvil getirileri, gelen alımlarla beraber, gerilemeye devam etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerden, MSCI Japonya dışı Asya ETF’sinin gerilemesiyle beraber para çıkışı yaşanmaya devam edecektir.

ABD – Kuzey Kore gerilimi küresel piyasaları etkilemeye devam ediyor. Sözlü atışmaların sertleşmesi global piyasaları satış baskısı altında bırakıyor.

Piyasalardaki gerilime paralel korku endeksleri de yükselerek hem riskli varlıklarda artan satış baskısını hem de yatırımcıların “güvenli limanlara” kaçış isteğini destekliyor.

*     CBOE Volatility endeksinin(VIX) %44.37 artması, ABD – Kuzey Kore arasındaki gerginliğin ciddi boyutlara geldiğini göstermektedir.

*     10 yıllık ABD devlet tahvili getirileri %1.83 ve 10 yıllık Japonya devlet tahvili getirileri %1.69 geriledi. Dolar endeksi %0.03 artmış durumda ve dolar, diğer para birimlerine karşı değerlenmeye devam ediyor (Japon Yeni ve İsviçre Frangı dışında). Altın da, jeopolitik risklerin artması ve durumun daha da sertleşmesi üzerine 1.285,70$’dan işlem görüyor.

*     Yaşanan gerginliğin, rekor seviyelere gelmiş piyasalar için, “satış yapma” isteğini tetiklemiş olma ihtimali yüksek.

*     ABD günü kırmızı alanda kapattı. Asya piyasaları da, ABD’ye paralel olarak, günü satıcılı açtı.

*     Asya’ya bağlı olarak, jeopolitik gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda ve EEM TUR ETF’sinin %1.95 düşüşüyle beraber BIST 100’ün – %0.80 ,- %1.00 satıcılı bir açılış / gün geçirme ihtimali yüksektir.

*     USDTRY tekrardan yükselmeye başlayarak 3.5472 seviyesinden işlem görmektedir. Uzun zamandır düşüş trendi içerisinde olan USDTRY için tekrardan 3.55 – 3.57 seviyeleri ilk hedef olarak görülebilir.

Takip Edilecek Veriler

  • TSI 9:00 – 10:00 Avrupa Ülkeleri TÜFE

 

  • TSI 11:00 Türkiye Cari Hesap

 

  • TSI 15:30 ABD TÜFE ve Reel Kazançlar

 

  • TSI 16:40 FOMC Üyesi Kaplan’ın Konuşması

 

  • TSI 18:30 FOMC Üyesi Kaskakari’nin Konuşması

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:2611 Ağustos 2017
Paylaş Tweet