Korea Eximbank: Çanakkale Köprüsü’nün finansmanı ile ilgileniyoruz

Çanakkale Köprüsü'nün finansmanıyla yakından ilgilenen Korea Eximbank, konsorsiyum şirketleriyle finansman görüşmelerine yakın zamanda başlamayı beklediklerini belirtti
14:2420 Mart 2017
Korea Eximbank: Çanakkale Köprüsü’nün finansmanı ile ilgileniyoruz
Çanakkale Köprüsü'nün finansmanıyla yakından ilgilenen Korea Eximbank, konsorsiyum şirketleriyle finansman görüşmelerine yakın zamanda başlamayı beklediklerini belirtti

Çanakkale Köprüsü’nün finansmanıyla yakından ilgilenen Korea Eximbank’ın Altyapı Finansman Direktörü Cho Hyeon-Seok konsorsiyum şirketleriyle finansman görüşmelerine yakın zamanda başlamayı beklediklerini belirterek, şirketlerin yatırım bedelinin yüzde 20’sinin özkaynak, yüzde 80’ini ise finansman yoluyla karşılamak istediğini söyledi.

Temeli Cumartesi günü atılan ve 10,35 milyar TL yatırım bedeli olan proje ile ilgilendiklerini belirten Seok Reuters’a yaptığı açıklamada, finansman görüşmelerinin henüz başlamadığını belirterek “Ancak biz görüşmeler için hazırız. Bu proje ile çok ilgiliyiz. Konsorsiyumda yer alan şirketler yatırım bedelinin yüzde 20’sini özkaynak, yüzde 80’inin de finansmanla sağlamayı düşünüyor. Ancak henüz kredi verenlerle bu konu müzakere edilmedi” dedi. Seok, amaçlarının yabancı ülkelerde yatırımları olan Koreli şirketlere finansman desteği sağlamak olduğunu belirterek, “Biz de finansmanda yer almak istiyoruz. Bizden başka ilgilenen başka Koreli finans kurumlarının olduğunu da söyleyebilirim” diye konuştu.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, projeye ilk aşamada niyet mektubu verenler arasında İş Bankası , QNB Finansbank, Garanti Bankası’nın yanısıra  Korea Eximbank, Korea Trade Insurance Corporation, EBRD ve ICBC Turkey de yer alıyor. Ocak ayında yapılan Çanakkale Köprüsü ihalesinde en kısa süreyi veren Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi OGG olurken, yatırım bedeli olarak 10,35 milyar TL, 5,5 yıl yapım süresi dahil olmak üzere işletim süresi için ise 16 yıl 2 ay 12 günle en kısa sürelik teklifin verildiği açıklanmıştı. Proje, Çanakkale Boğazı üzerinde yapılacak köprü ve 101 kilometre uzunluğundaki otoyol ile bağlantı yollarının inşaatından oluşuyor. Proje ile ilgilenen Korea Eximbank Avrasya Tüneli’nin finansmanında da yer almıştı.

İLGİLİ HABER1915 Çanakkale Köprüsü projesinde imzalar atıldı1915 Çanakkale Köprüsü projesinde imzalar atıldı

Yorumlar

Son güncelleme: 14:2420 Mart 2017
Paylaş Tweet