Kerem Alkin Moody’s’e cevap verdi

Ekonomist Dr Kerem Alkin Moody’sin not görünümü durağandan negatife indirme kararını eleştirdi
11:2520 Mart 2017
Kerem Alkin Moody’s’e cevap verdi
Ekonomist Dr Kerem Alkin Moody’sin not görünümü durağandan negatife indirme kararını eleştirdi

Değerli Ekonomist, Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi ve SABAH Yazarı Dr Kerem Alkin Moody’sin not görünümü durağandan negatife indirme kararını eleştirdi. Yazarımız Atilla Yeşilada “Moody’s haksız mı yani?” başlıklı makalesinde kararı savunmuştu.

Moody’s görünümü negatife çevirirken başlıca dört gerekçe öne sürmüştü:

  1. Türkiye’nin kurumsal gücünde yaşanan bozulmanın devamı;
  2. Zayıflayan büyüme görünümü;
  3. Kamu ve dış hesap dengeleri üzerinde artan baskılar;
  4. Ve sonuç olarak artan kredi şoku riski.

İLGİLİ HABERMoody's Türkiye'nin not görünümünü indirdiMoody’s Türkiye’nin not görünümünü indirdi

Dr. Kerem Alkin bu gerekçeleri şu cevaplarla çürütüyor:

Türkiye Ekonomisi’nin görünümünü ‘negatif’e çevirmenin gerekçesi olarak gösterilen nedenler arasında, bir kere ‘ülkenin kurumsal gücündeki süregelen aşınma’ mesnetsiz ve ahlak dışı bir iddia. Tersine, Türkiye siyasi ve kurumsal liderlik açısından en güçlü dönemini yaşıyor. ‘Büyüme görünümündeki zayıflama’ da mesnetsiz bir iddia. Çünkü Çin ve Hindistan hariç, tüm gelişmekte olan ülkeler ortalama büyümesi yüzde 0.9 ve Türkiye bu oranın 2,5 katı üzerinde bir büyüme ile yoluna devam ediyor. ‘Bütçe ve dış finansmana yönelik artan baskılar’ iddiası da mesnetsiz. Çünkü ocak ayı bütçe performansı çok iyi çıktı; cari açık normal seyrinde devam ediyor ve finansmana yönelik en ufak bir sorun belirtisi yok. ‘Türkiye’nin kredi şoku riskindeki artış’ da mesnetsiz. BDDK ve TCMB verileri kredi riskinde bir artış olmadığını teyit ediyor ve tahvil ihraçlarına misli talep geliyor.

Ocak ayı sanayi üretim verisi beklenenin üzerinde arttı. Şubatta, Reel Kesim Güven Endeksi olumlu bir sıçrama gösterdi. Ocak ve şubat ihracat hacmi, geçen yılın ihracat hacminin üzerinde. Martta tüketici güven endeksi yükseldi. Hükümet’in Kredi Garanti Fonu imkânlarını artırıcı adımları ve istihdam seferberliği reel sektörü canlandırmış durumda ve işlerin açıldığına dair sinyaller geliyor. TCMB’nin aldığı tedbirlere piyasalar destekleyici duruş sergiliyor. Ve tam dolar kuru 3,60 TL’ye gerilemişken, Moody’s’in ‘negatif’ görünüm kararı geliyor. İster 15 Temmuz, ister rating notları, siyaset ve ekonomideki tüm ‘gece yarısı’ operasyonları, bizleri tersine daha da kenetleyecek ve 16 Nisan’daki ‘Evet’le Türkiye’yi ‘güçlü’ ve ‘müreffeh’ bir geleceğe taşıyacağız.

 

Karar, değerli okurlar, her zamanki gibi size ait.

Yorumlar

Son güncelleme: 11:2520 Mart 2017
Paylaş Tweet