İstihdam teşvikinde suistimal korkusu

Hükümet bu sene 1,5 milyon vatandaşa iş bulmayı umuyor, ama şimdiden sistemin zayıf noktalarından yararlanmalar başladı
10:3520 Mart 2017
İstihdam teşvikinde suistimal korkusu
Hükümet bu sene 1,5 milyon vatandaşa iş bulmayı umuyor, ama şimdiden sistemin zayıf noktalarından yararlanmalar başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ricası ile başlatılan istihdam seferberliğinde SABAH’ın haberine göre Mart başında 500 bin genç ve korunmaya muhtaç vatandaş iş buldu. “Manşetteki” rakamlar gerçekten sevindirici ve Kasım-Ocak döneminde 7 yıllık zirve yapan işsizliğe bir nebze de olsa çare olabilir.

Son bir yılda işsiz sayısı 700 bin kişi artmıştı. Ekonomide halen %2,5-3 düzeyinde seyreden büyümenin de işsiz sayısını çoğaltmasından korkuluyor. Hükümet bu sene 1,5 milyon vatandaşa iş bulmayı umuyor, ama DÜNYA Gazetesi’nden Sercan Akıncı’nın haberine göre, kurnaz iş insanları şimdiden sistemin zayıf noktalarından yararlanmaya başladı. Haber şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliği, işsizliğin azaltılmasının yanında kayıt dışı çalışma ve taşeron sistemini de etkiliyor. Kayıt dışı işçi çalıştıran firmalar, işçilerini kayıt altına alırken, dışarıdan hizmet alarak sözleşmeli işçi çalıştıran işletmeler de bu çalışanları tam kadrolu olarak istihdam etmeye başladı. Öte yandan tespit edilen birtakım sıkıntılara da yüksek cezalar getirildiği bilgisi var. Desteklerden yararlanmak adına çalışanını 3 ay süreyle sigorta dışında bırakmak isteyenlerin tespit edildiği belirtiliyor. Bu nedenle bu şartın yeniden yorumlanması isteniyor.

Seferberlik konusunda konunun tarafları uyarıyor: “Eşini, dostunu sigortalı gösteren uyanıklara karşı dikkatli olunmalı. Gelecek yıl işçisini çıkartandan verilen teşvikler geri alınsın.” Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Başkanı Kazım Doğan, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, istihdam seferberliğinin kayıt dışılılığa olumlu etki yaptığını, buna karşın işsizliğin azalmasında net etkinin azaldığını söyledi. İşini düzgün yapanla, bu tip işletmelerin birbirinden iyi ayrılması gerektiğini ifade eden Doğan, işe alınan kişilere göre verginin düşürülmesi gibi seçeneklerin bu ayrımın yapılmasında daha etkin olabileceğini bildirdi. Doğan, “Uyanık geçinenler, kendisine bu durumda da menfaat sağlıyor. Ufak tekstil atölyelerinde, zaten kayıtdışı işçi çalıştıran yerlerde kendi yakınlarını çalıştıranlar var. O yakınları devletin imkanlarıyla hiç bir külfet altına girilmeden sigortalı oluyorlar” dedi.

Kayıtdışı işçi çalıştıran bir işletmenin bu durumda 45 kişiyi işe alması halinde her ay 35 bin liralık destekten yararlanabileceğini anlatan Doğan, dürüst çalışanların ödüllendirilmesine dayalı bir sistemin gerekliliğine vurgu yaptı. Doğan, 200 taşeron çalıştıran bir işletmeden bahsederek, geçen ay bu çalışanların tamamının tam süreli kadroya alındığını bildirdi.

İstihdam seferberliğinin kalıcı olabilmesi için de öneride bulunan Doğan, “Devlet destekten yararlananları takip etmeli. Bu yılın sonunda destekler bitince o çalışanlar çıkarılırsa, devlet desteğini geri almalı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Son güncelleme: 10:3520 Mart 2017
Paylaş Tweet