Gelişen piyasa paraları ne yöne gidecek?

Çarşamba akşamı beklendiği gibi Fed toplantısı bir faiz artırımı kararı ile sonuçlandı. Peki bu toplantının çıktıları gelişen piyasalara nasıl etki edecek, gelişen piyasa paraları ne yöne doğru gidecek?
08:0020 Mart 2017
Gelişen piyasa paraları ne yöne gidecek?
Çarşamba akşamı beklendiği gibi Fed toplantısı bir faiz artırımı kararı ile sonuçlandı. Peki bu toplantının çıktıları gelişen piyasalara nasıl etki edecek, gelişen piyasa paraları ne yöne doğru gidecek?

Dünyanın bir numaralı merkez bankası ve piyasaların nefesini tutarak izlediği FOMC (The Federal Open Market Commitee) toplantısı Çarşamba akşamı beklendiği gibi bir faiz artırımı kararı ile sonuçlandı. Peki bu toplantının çıktıları gelişen piyasalara nasıl etki edecek, gelişen piyasa paraları ne yöne doğru gidecek?

Fed açıklaması öncesi kaybedenler kimlerdi?

Geçmişe ilişkin ufak bir okuma yapıldığında, ABD Başkanlık seçimlerinden bu yana doların kademeli olarak önemli ölçüde değer kazandığı gözlemleniyor. Kur yönelimi ise adeta Amerikan doları ve diğer para birimleri arasındaki çekişmeye paralel seyreder hale geldi. Bu noktada ise ana sorunsal, gelişmekte olan ülke para birimlerinin ne yöne doğru seyredeceğini izleyebilmek.

Kasım 2016 ABD seçimlerinden bu yana, ABD doları genişlemesi beklenen maliye ve  sıkılaşacak olan para politikaları olmak üzere iki ana motivasyondan güç alarak değer kazanıyor. Doların hızlı değer kazanması da, yatırımcıyı, gelişmekte olan piyasa para birimleri dahil olmak üzere riskli varlıkları satarak ABD doları ve hisse senetleri alma çılgınlığına yönlendiriyor. Bu süreç esnasında, Dolar karşısında en çok yara alan para birimleri Meksika Pezosu, Malezya Ringiti (MYR) ve Güney Kore Wonu (KRW) olmuştu.

Geleceği okumak…

Para politikaları tarafında Fed 14-15 Şubatta faiz artırımını gerçekleştirdi. Yellen, gelecekte faiz artırımlarına ilişkin her ne kadar ılımlı bir portre çizse da piyasada  temel endişe hala gelecekte faiz artırımlarının hangi tempoda seyredeceğinin belirsizliği. FOMC kararından önce Fed’den daha agresif bir çıkış bekleyen piyasa karar sonrasındaki periyotta elinden ABD doları çıkarmaya başladı. Yine de uzun vadede beklenti Trump’ın maliye politikasında  atacağı genişletici adımlara paralel olarak hala Doların yukarıya doğru ivme kazanacağı yönünde.  Fed’in nihai hedefi olan “Yüzde 3,0 faiz” yolunda ise 2017’de iki ek artış ve 2018’de ise üç artış daha öngörülüyor.

2017’nin başından bu yana ABD dolarına ilişkin gelişmeler trendleri tersine çevirip, gelişmekte olan piyasaların dolara karşı bir bütün olarak kazanç sağlama sonucunu getirdi. Üretim tarafında ve  küresel ticaret koşullarında iyileşme yaşayan gelişmekte olan piyasalar ve para birimleri, ABD başkanı Donald Trump tarafından tetiklenen korumacılık endişelerinin de zamanla zayıflamasıyla birlikte yeniden ivme kazandı.

Yükselen piyasalarda iyimserlik hakim

Her ne kadar bu yıl içerisinde Fed tarafında yeniden faiz artırımı beklense de gelişmekte olan piyasaların ekonomik koşullarındaki iyileşme, sermaye çıkışlarının bir ölçüde önüne geçmiş de oldu. Örneğin, Asya’nın devi ve sıkı para politikası uygulayan Çin’in  imalat PMI endeksi geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana 51,0’nın üzerinde seyrediyor.  Büyük resme bakıldığında, Amerikan Dolarının hala yükseliş trendinde olduğu açık buna rağmen global piyasalarda kayda değer derecede ılımlı bir havanın hakim olduğu yorumuna varmak mümkün.

Yatırımcılar Gelişen Piyasalar’da pozisyon alırken hala dikkatli olmak zorunda. Gelişen Ülke para birimlerinin kalıcı olarak dolara karşı değer kazanacağını beklemek akılcı değil. ABD’de büyümenin  yakında uzun vadeli faizleri  yükselterek küresele faiz denklemini bozması mümkün.  Gelişen Ülkeleri besleyen emtia rallisi duraksama işaretleri veriyor. Çin’den gelen Şubat perakende satışlar verisi  ise tüketicinin yorulduğunun bir göstergesiydi. ABD’nin büyümede yeni bir hızlanma dönemine girdiğine inandıracak çok kanıt var, Gelişen Ülkeler hala  Fed faiz artırımları ile başa çıkabilecekleri ispat etmiş değil.

Yorumlar

Son güncelleme: 08:0020 Mart 2017
Paylaş Tweet