Gecelik swap faizi yüzde 7’nin altına inerek TL’nin carry trade avantajını azalttı

Kapital FX 13 Eylül günlük bülteni
09:0913 Eylül 2017
Gecelik swap faizi yüzde 7’nin altına inerek TL’nin carry trade avantajını azalttı
Kapital FX 13 Eylül günlük bülteni

Türk Lirası, gelişen piyasa para birimleri içerisinde en çok kaybeden para oldu. Ülkede gecelik swap faizi, yüzde 7’nin altına inerek liradaki “carry trade” avantajını azalttı. Türk Lirası’nın gecelik swap faizi 115 baz puanlık düşüşle yüzde 6.45’e indi ve kayıplarını dördüncü güne taşıdı.

AP bir kez daha Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulundu. Avrupa Komisyonu ise durumda değişiklik olmazsa müzakerelerin askıya alınması yönünde görüş belirteceği mesajı verdi. Temmuz ayında oyladığı bir kararla Ankara ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) bu hafta Strasbourg’da bir kez daha Türkiye-AB ilişkilerini tartıştı. Tartışma sırasında siyasi gruplar adına yapılan konuşmalarda Ankara ile katılım müzakerelerinin askıya alınması konusunda ortak mesaj verildi.

DOLAR/TL

ABD’den ÜFE gibi önemli bir veri açıklanacak olmakla birlikte yarın gelecek olan TÜFE daha önemli. Yarın açıklanacak olan Ağustos enflasyonundan önce USD’nin, gerileyen ABD Hazine tahvili getirileri ile beraber düştüğünü gözlemliyoruz. TRY’de ise; Londra’daki TRY swap faizlerinin sert düşmesi sonucu TCMB faizi rekor seviyelere açılan makas ciddi bir arbitraj fırsatı yarattı ve TRY swap ihalesindeki talebi artırdı. Rekor derecede düşen Londra TRY swap faizleri kurun 3,44 üzerine sıçramasına neden oldu. Swap faizleri sonradan normale dönmüş olsa da, AP’nin Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması kararı ve TRY’deki düşüşün EM kurlarındaki görünümü bozması kurun da yüksek seviyede kalmasına neden oluyor. TRY açısından 3,43 üzeri gün içinde zayıf bir momentuma işaret eder, 3,46 üzerinde ise yeni alımların artabileceğini düşünüyoruz. TRY’nin şimdilik 3,43 – 3,40 bandını koruması gerekmektedir.

EURO/DOLAR

EUR, Draghi’nin konuşmasından sonra test edilen 1,2090’lardan olan düşüş hareketine devam etse de 1,19 – 1,1950 bandındaki yakın vadeli opsiyon kontratlarındaki hareketler itibariyle EUR’da toparlanma olabileceği görülmektedir. USD; yarınki TÜFE öncesinde sakin seyretmekte ve olası zayıf bir verinin yukarı doğru fiyatlaması kayda değer olabilir. Bu kapsamda 1,1980’den alınacak bir destekle hareketin hedefi Draghi sonrası zirve olan 1,2090 olabilecektir. Kısa vadede 1,1860 seviyesi altına inilmedikçe teknik görünüm EUR lehine kalmaya devam edecektir.

ALTIN

Piyasaların stabilleşmesi ve yatırım iştahının yeniden oluşmasıyla 1320 USD seviyesine kadar gerileyen altın, bu seviyeden beklediğimiz tepkiyi vermiştir. Kuzey Kore’nin BGMK kararları sonrası nükleer planları konusundan tehditkar bir açıklama yapması riski yine canlı tutuyor, ancak bu kalıcı bir etki yaratacak gibi gözükmüyor. Altında 1340 USD direncinin geçilmesi veya 1320 USD desteğinin kırılması ABD’den gelecek verilere bakacak gibi görünüyor. Yarınki TÜFE öncesinde USD ve ABD tahvil faizleri sakin, olumsuz verilerde 1340 USD üzerindeki hareket sağlamlaşabilir ve yeniden 1355 seviyeleri hedeflenebilir.

Yorumlar

Son güncelleme: 09:1113 Eylül 2017
Paylaş Tweet