Fed açıklamaları piyasalarda etkisini sürdürüyor

Fed'in beklenenden daha az şahin açıklamaları piyasa üzerinde etkisini sürdürüyor
08:1820 Mart 2017
Fed açıklamaları piyasalarda etkisini sürdürüyor
Fed'in beklenenden daha az şahin açıklamaları piyasa üzerinde etkisini sürdürüyor

Asya borsaları, Wall Street’te yaşanan düşüşler ve G20 toplantısının ardından yapılan açıklamada ticaret korumacılığını engelleme taahhüdünün kaldırılması sonucu bugün dalgalı bir seyir izlerken, Fed’in beklenenden daha az şahin açıklamaları piyasa üzerinde etkisini sürdürüyor. Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0,1 yükseldi. Çin hisseleri de yüzde 0,2 değer kazanırken, Avustralya ve Güney Kore hisseleri düştü. Japonya ise bugün tatil dolayısıyla kapalı. MSCI gelişen piyasalar endeksi yüzde 0,3 yükselerek son iki yıldan daha uzun bir sürenin zirve seviyesini gördü. Gelişen piyasa fonları 15 Mart’ta sona eren hafta itibariyle üst üste altıncı hafta giriş yaşasa da bu giriş hızında keskin bir düşüş yaşandı.

Thomson Reuters verilerine göre bir önceki hafta yaklaşık 1 milyar dolarlık giriş yaşayan fonlar geçtiğimiz hafta yaklaşık 215 milyon dolarlık bir giriş gördü. Wall Street geçtiğimiz haftanın son gününü düşen banka hisselerinin de etkisiyle yatay/hafif ekside kapattı. Dünyanın en büyük ekonomilerinin maliye bakanları rekabetçi devalüasyon konusundaki uyarılarını yenilerken, küresel ticareti serbest ve açık tutmak konusunda bir anlaşmaya varamadı ve küresel çapta korumacılığa dönülebileceği sinyalleri verdi.

Dolar, Fed’in geçtiğimiz hafta beklenenden daha az şahin açıklamalarının etkisinin piyasalar üzerinde devam etmesiyle düşüşünü sürdürdü. Japonya’da tatil dolayısıyla piyasaların bugün kapalı olması işlem hacmini zayıflatırken, dolar, yen karşısında 112,58 ile iki haftanın en düşük seviyesinden işlem gördü. Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi de yüzde 0,1 düşüşle 100,210’a geriledi. Euroda da pek farklı bir durum görülmedi ve Cuma günü 1,0782 dolar ile altı haftanın en yüksek seviyesini gören euro, 1,0755 dolardan işlem gördü.

Yorumlar

Son güncelleme: 08:1820 Mart 2017
Paylaş Tweet