Enflasyona rağmen Aralıkta faiz artışı neredeyse kesin

Fed tutanaklarına göre, enflasyona düşük olmasına rağmen Aralıkta faiz artışı neredeyse kesin
21:1011 Ekim 2017
Enflasyona rağmen Aralıkta faiz artışı neredeyse kesin
Fed tutanaklarına göre, enflasyona düşük olmasına rağmen Aralıkta faiz artışı neredeyse kesin

19-20 Eylül’deki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre, enflasyona düşük olmasına rağmen Aralıkta faiz artışı neredeyse kesin.

FOMC üyeleri enflasyonun düşük seyretmesine neden olacak faktörlerin geçeceğini düşünüyor. Beklenti, enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2’ye sağlıklı bir ekonomik büyüme ile ulaşacağı yönünde.

Faizde kademeli artışın uygun olacağı beklentisine pararlel olarak, orta vadeli görünüm büyük ölçüde değişmeden devam ederse hedef aralığındaki bir faiz artışının daha yapılma ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtildi.

Yine de Fed yetkilileri düşük enflasyonun Fed’in beklediğinden daha uzun vadeli bir sorun olabileceğinden endişeliler.

FOMC üyeleri, Harvey ve Irma kasırgalarının uzun vadeli etkileri konusunda çok fazla endişeli değiller. Kasırgaların üçüncü çeyrekte ekonomik faaliyetleri bir miktar daraltacağı ancak dördüncü çeyrekte yeniden inşa sürecinin ve etkilenen bölgelerdeki ekonomik aktivitenin devam etmesiyle durumun tersine döneceği bekleniyor.

Toplantıda, banka 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu yakın zamanda küçültmeye başlayacağını da teyit etti.

“FAİZ ARTIRACAK OLAN AMA NEDEN ARTIRDIĞINI ÇOK NET AÇIKLAYAMAYAN BİR FED”

Toplantı tutanaklarını değerlendiren Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, tutanaklarda ön plana çıkan konunun genelde “düşük” enflasyonla ilgili olduğunu belirtti. “Fed içerisinde zaten bir fikir birliği, konsensüs olmadığını biliyoruz; ancak bu tutanaklar Fed’in politika yapıcılarının sanılandan da kararsız olduğunu gösteriyor” diyen Erkan, “Bir taraftan faiz artırımının Aralık’ta olması bekleniyor, ancak diğer yandan da enflasyonun yapısal olarak düşük kalmaya devam etmesinden çekiniliyor. Bu da ortaya faiz artıracak olan, ancak neden artırdığını kendisi de çok net açıklayamayan bir Fed çıkarıyor.” şeklinde görüşünü belirtti.

Fiyatlama açısından piyasada fazla bir etki yaratmadığını da ekleyen Enver Erkan “İlla kuş ismi vereceksek tutanaklar “güvercin” ancak asıl rasyonel etkiyi ölçümlemek için ilk baktığım ABD 2 yıllık tahvil faizlerinde ciddi bir düşüş meydana gelmedi. USD aleyhine de kısıtlı bir hareket var. Piyasalar muhtemelen Cuma günü gelecek Eylül enflasyonu verisine ağırlık verecekler. DXY’nin yukarıya dönen trendinin değişime uğramasını beklemem.” dedi.

Yorumlar

Son güncelleme: 21:5611 Ekim 2017
Paylaş Tweet