Dünya Göz nasıl temerrüde düştü?

Dünya Göz yaklaşık 800 milyonTL'lik borç yüküyle karşı karşıya ve bu borcu yapılandıramıyor...Dünya Göz nasıl temerrüde düştü? Ekonomist ve girişimci Halil Ibrahim Bayrakçı kaleme aldı

11:4310 Ağustos 2017
Dünya Göz nasıl temerrüde düştü?
Dünya Göz yaklaşık 800 milyonTL'lik borç yüküyle karşı karşıya ve bu borcu yapılandıramıyor...Dünya Göz nasıl temerrüde düştü? Ekonomist ve girişimci Halil Ibrahim Bayrakçı kaleme aldı

Dünya Göz hastanesi, 2014 yılında kupon ödemeli 3 yıllık tahvil ihraç etmişti. 86 milyon TL’lik tahvilin dün ödeme günü geldi ve KAP’a yapılan açıklamaya göre Dünya Göz bu ödemeyi gerçekleştiremedi. Zira grup yaklaşık 800 milyonTL’lik borç yüküyle karşı karşıya ve bu borcu yapılandıramıyor…

Neden yapılandıramıyor? Sıkıntı nedir diye sorabilirsiniz… Kurumsal borç yapılandırmada bir tane sıkıntı vardır: Borçlunun gelirlerinin düzensiz ve yetersiz olması.

Demek ki Dünya Göz hastanesini gelir akımları düzensiz ve yetersiz, tıpkı son zamanlarda tahvil ödemelerinde temerrüde düşen Kabtek Varlık Kiralama, Pakpen Plastik, TGS Dış Ticaret, Varyap, Bis Enerji gibi… ve gene demek ki Dünya Göz Hastanesinin tahvil ödeyememe durumu istisnai değilmiş.

Bu noktadan itibaren iki temel soru karşımıza çıkıyor:

Şirketlerin tahvil ihraç ve miktarı SPK’nın onayı ve denetimi sonra olmaktadır. SPK tarafsız uzmanları (?)’yla tahvil ihraç edecek firmanın mali yapısını denetler ve sonra bu tahvile karar verir. Şirket tahvilleri kamuya açık ve bağımsız denetimlerden geçtikleri için güvenilirdirler, güvenilir olmak zorundadırlar.

Soru 1: SPK tahvil ihraçlarında görev ve sorumluluklarını yerine getirmiyor mu? Eğer öyleyse, çıkarılmış tahvillerin ödeme güçlerine ne kadar güvenebiliriz?

İşin garibi, tahvil ödemelerinin yapılamadığı dönem, Türkiye cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ticari kredilerindeki genişleme dönemidir. Aşağıdaki grafiği incelerseniz, Kredi garanti fonu bahanesiyle 207 milyar TL’lik bir devasa kredi paketinin Şubat ayından itibaren piyasaya sürüldüğünü göreceksiniz.

Soru 2: Son altı ayda 207 milyar TL piyasaya ticari kredi verilmişken, hala tahvil borçlarını ödeyemeyen firmalar varsa, bu kredi genişlemesi kesildiği zaman ki kesildi artık, önümüzdeki aylarda tahvil borçlarını ödeyememiş başka firmalarla da karşılaşır mıyız? Tahvil piyasasında ne kadarlık bir risk altındayız?

En başta SPK, siyasiler, işler tıkırında diyen ve/veya etliye sütlüye karışmadan durumu idare eden piyasa ekonomistleri, profesyonelleşememiş,  ahbab çavuş ilişkisindeki şirket yetkilileri kısaca bu tablonun sorumlusu kim varsa herkes bu sorulara cevap verebilir? Hepiniz bu tablonun suçlususunuz…

Halil Ibrahim Bayrakçı, Ekonomist/girişimci

 

İLGİLİ HABERSağlık devine şimdi de yasal takip şokuSağlık devine şimdi de yasal takip şoku

Yorumlar

Son güncelleme: 11:4310 Ağustos 2017
Paylaş Tweet