Dolar neyi bekliyor?

İntegral Yatırım: ABD – Türkiye arasındaki kriz netleşene kadar kur 3.65-3.70 aralığını ihlal etmeye devam edebilir. Dolayısıyla, bu süreçte haber akışları yakından takip edilmeli
18:2211 Ekim 2017
Dolar neyi bekliyor?
İntegral Yatırım: ABD – Türkiye arasındaki kriz netleşene kadar kur 3.65-3.70 aralığını ihlal etmeye devam edebilir. Dolayısıyla, bu süreçte haber akışları yakından takip edilmeli

Dış piyasada, Doların zayıf seyri ve bir nebze yumuşaması gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatlatırken Dolar/TL’nin geri çekilmesini destekliyor.

Bugün, gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar karşısındaki performansı daha iyimser ve TL pozitif bölgenin ilk sırasında yer alıyor. Bugünkü, geri çekilmeye Doların da desteklediğini yorumlamak mümkün.

Dolar için bu akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed toplantısının tutanakları takip edilecek. Tutanaklarla ilgili yeni bir fiyatlama beklenilmiyor. İki gün süren toplantının detaylarını okumamız açısından önemli olacaktır.

Dolar geçtiğimiz haftalarda Fed ve Trump kaynaklı yönünü hızlı bir şekilde yukarıya çevirmişti. Bu hafta, sakin bir veri takviminin olması nedeniyle kazançlarını bir miktar geri veriyor ama hala yukarı yönde gitmek isteyen bir Dolar olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Fed ile ilgili hikaye belli. Aralık ayı faiz artırımı hala masada ve önümüzdeki süreçte açıklanacak ABD verileri bu ihtimalleri daha da netleştirecektir. Ancak, Trump ile ilgili gelişme hala sürüyor.

Bilindiği üzere, Trump vergi reformu çalışmalarına devam ediyor ve bu çalışma hayata geçirilirse bu durum Dolar açısından daha da pozitif fiyatlanmak isteyecektir. Kısacası, kısa süreliğine Trump, Fed’in önüne geçebilir. Trump ile ilgili gelişme netleşene kadar piyasalarda çok güçlü bir Dolar algısı oluşmayabilir.

Dış piyasada bunları konuşurken iç piyasada ise ABD – Türkiye arasındaki vize krizi hala sürüyor. Ancak son açıklamalarla vize konusunda diyalog penceresinin açılmış olması TL üzerinde olumlu etkiler yaratmakta. Haftanın ilk günü TL varlıklar üzerinde izlenen sert tepkiler bugün gözlemlenmiyor. Türkiye’nin risk primine de dikkat çekmek isteriz. Her iki ülke arasında görülen vize krizine rağmen Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamında büyük bir değişim görülmüyor. Tam olarak, Türkiye’ye yönelik risk algısında çok ciddi bir bozulma yok. Aslında, risklerin yükselmemesi TL varlıkların yumuşamasını destekleyen bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bundan sonraki süreçte, vize krizinin ne yönde şekilleneceği TL varlıkların seyri açısından kritik.

İLGİLİ HABERKriz sonrası piyasalarda toparlanma dalgasıKriz sonrası piyasalarda toparlanma dalgası

Dolar/TL kuru, bugün, 3.6750 direncinin altındaki seyrinde ısrarcı olursa kurunda 3.65 seviyesine doğru uzamalar bekleyebiliriz. Ancak, kurda, 3.65 ve altındaki hamleler kurda tepki alımlarıyla karşılanabilir. Özellikle, ABD – Türkiye arasındaki kriz netleşene kadar kur 3.65-3.70 aralığını ihlal etmeye devam edebilir. Dolayısıyla, bu süreçte haber akışları yakından takip edilmeli. Yukarıda ise 3.70 bölgesi ana direnç noktası olarak takip ediliyor.

Destekler: 3.65 / 3.63 / 3.6150

Dirençler: 3.6750 / 3.70 / 3.74

Euro/TL kuru ise, 4.34 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Kur, gün içerisinde 4.3870 ile en yüksek seviyesini görmesine karşın bu seviyeyi aşamadı. Dolayısıyla, yukarı yöndeki hareketinde zayıf kaldı. Kur için 4.28 seviyesini destek noktası olarak takip etmeye devam ediyoruz. Kur, bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde tepki vermek isteyebilir. Buna karşın, 4.28 seviyesinin altına doğru hamleler kurda satış baskısı açısından yakından takip edilmeli.

Destekler: 4.28 / 4.17 / 4.08

Dirençler: 4.4125 / 4.5610

İLGİLİ HABER“Dolar/TL yüzde 20 daha yükselebilir”

Yorumlar

Son güncelleme: 18:2211 Ekim 2017
Paylaş Tweet