Dolar endeksi düşüyor ama…

Nuri Sevgen yazdı
10:3418 Mayıs 2017
Dolar endeksi düşüyor ama…
Nuri Sevgen yazdı

İki aşamali analizimize yine Dolar/TL’nin ve diğer benzer gelişmekte olan ülke paralarının Dolar endeksine karşı yüzdesel hareketlerini analizle başlayalım:

Aşağıdaki grafik, 17 mayıs gece 00:00’dan itibaren Dolar Endeksine karşı (Lacivert renkli çizgi) diğer paraların yüzdesel değişimini 17 mayıs başlangıç noktasını referans alarak 30 dakikalık periyotlarda göstermektedir.

Kırmızı renkli çizgi TL
sarı, Meksika Pezosu
mavi; Hint Rupisi
beyaz, Brezilya Reali
açık yeşil, Macar Forinti
koyu yeşil, G.Afrika Randı

Görüleceği gibi Dolar endeksi referans çizgisi olan sıfırın altına inmiş, yani değer kaybetmiş olmasına karşın grafikteki diğer tüm paralar tam aksine Dolar endeksine göre %2’leri bulan ölçüde değer kaybetmiştir. Buna tek istisna mevcut grafikte Macar Forinti gibi görünmektedir. TL’de bu grafikte Rand ve Pezo sonrasında 3. sırada Dolar Endeksindeki harekete en çok ters reaksiyon veren para olmuştur. Yani görülen o ki; TL diğer benzer paralar ile ortak bir hareket içerisindedir. Son iki günlük hareketinde ve özellikle bu sabah ki 3,60’ı gören agresif yükselişinde belirgin bir negatif ayrışma sergilememektedir.

Dolar/TL grafiksel analizi: Aşağıdaki logaritmik eksendeki grafikte günlük dataları içeren fiyat değişimleri görülen grafikte kırmızı renkli düşen trend kanalı alt bandında tutunmayı başaran Dolar/TL’nin 3,56 seviyesinin tekrar üzerine çıkması ile yeniden siyah renkli daha önceki yükselen trendine doğru bir atak yapma olasılığını artırmıştır. Aynı zamanda da kısa vadeli hareketli ortalamalar (5-10 üssel) birbirlerini 3,56 seviyesinde yukarı yönde keserek 3,56 desteğinin kuvvetini artırmıştır.

Özetle; TL gelişmekte olan ülke paralarının etkisinde bir değer kaybı içerisinde görülmektedir. Özel bir negatif ayrışma şu an için görülmemektedir. Dolar/TL 3,56 seviyesinin üzerinde kaldıkça da 3,60 direncini zorlayacaktır. 3,60’ın üzerine yerleşmesi durumunda ise; yukarıda 3,65-3,67 bandının yeni hedef seviye olacağı bir teknik görünüm çizmektedir. 3,56 kritik bir destek olarak dikkatle takip edilmeli, 3,60’ın üzerinde yerleşme durumunda ise 3,65’in teknik hedef olacağından dolayı 3,60 direncinin önemli olduğuna özellikle vurgu yapmak isterim.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 10:3418 Mayıs 2017
Paylaş Tweet