Dış ticaret ardından enflasyon şoku bekleniyor

Pazartesi günü açıklanacak Kasım enflasyonu da yatırımcılara kötü bir sürpriz yapabilir
08:451 Aralık 2017
Dış ticaret ardından enflasyon şoku bekleniyor
Pazartesi günü açıklanacak Kasım enflasyonu da yatırımcılara kötü bir sürpriz yapabilir

Yılın ilk 10 ayında Y/Y  %30 genişleyen dış ticaret açığı ardından, Pazartesi günü açıklanacak Kasım enflasyonu da yatırımcılara kötü bir sürpriz yapabilir. 4Ç2017’de ekonomide yavaşlama sinyalleri belirginleşirken, cari açık ve enflasyon kalıcı bir yükseliş trendine giriyor. Makro-göstergelerde bozulma, ödemeler dengesi finansmanında bir numaralı kaynak haline gelen sıcak parayı da ürkütebilir.

Patlayan talep ve yükselen emtia fiyatları dış açığa yansıdı

İş Bankası Ekonomik  Araştırmalar Ekibine göre:

Yılın ilk 10 ayında ise ihracat yıllık bazda %10,3, ithalat %16,5 yükselmiştir. Bu dönemde dış ticaret açığındaki artış %30’u aşarken, geçen yıl %71,6 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı %67,8 düzeyine inmiştir.

Ekonomik aktivitede gözlenen canlılık ara malı ithalatına yansımaya devam etmektedir. Ara malı ithalatı TL’deki hızlı değer kaybına rağmen Ekim’de yıllık bazda %35,2, Ocak-Ekim döneminde %27,5 artmıştır.

Yılın ilk aylarında zayıf seyreden tüketim malı ithalatı Eylül ayının ardından Ekim’de de toparlanma kaydetmiştir. Yatırımların seyrinde belirleyici olan sermaye malı ithalatı da son dört aydır ılımlı bir büyüme sergilemektedir.

Yıl genelinde olduğu gibi Kasım ve Aralık aylarında da petrol fiyatlarındaki olası bir yükselişin yanı sıra yurt içinde talebin canlı seyri dış ticaret açığı üzerinde genişletici yönde etkide bulunabilecektir. Diğer taraftan, AB ekonomilerindeki iyileşmenin sürmesinin ihracat kanalıyla dış ticaret dengesindeki bozulmayı sınırlandırması beklenmektedir.

2018 başında yüksek kur yüzünden cari açık/GSYİH oranı geçici olarak %5 veya üstüne tırmanabilir. Birikimli olarak 45 milyar dolara yaklaşması beklenen cari açığın finansmanında F/X krediler  ve sıcak para girişleri baş rolü oynayacak. New York’da süregelen Hakan Atilla davasının kredi akımına, genişleyen cari açığın ise sıcak para girişlerine olumsuz etkilerine karşı dikkatli olunmalı. Sonuç olarak, TCMB faizi yükseltmezse, TL’nin değer kazanması kolay olmayacak.

Enflasyon çift haneye abone oldu

TL’nin Eylül’den bu yana değer kaybı, vatandaşın Ankara ve TCMB’nin enflasyona duyarsız kaldığı beklentisi ve ekonominin arz kapasitesini aşan talep enflasyonda da patlama yaratabilir. AkYatırım Araştırma Pazartesi açıklanacak Kasım enflasyonu için şu yorumu yaptı:

Kasım’da ise aylık enflasyonun %1,46 olmasını ve yıllık enflasyonun %12,95 ile son 14 yılın en yüksek seviyeye gelmesini bekliyoruz. Enflasyondaki yükselişte giyim, ulaştırma, gıda ile mobilya ve ev aletlerinin ana etken olmasını bekliyoruz. Bu kalemlerdeki yükseliş (gıda hariç), çekirdek enflasyondaki yükselişin de devam edeceğine işaret ediyor. Yıl sonu enflasyonunu ise %11,5 seviyelerinde görebiliriz.

Kasım ayı enflasyonu alt detaylara baktığımızda:

 Gıda: Mayıs-Eylül arası aralıksız geriledikten sonra Ekim’de %2 artan gıda enflasyonunun, Kasım’da da %1,4 artmasını bekliyoruz. Alınan önlemlere rağmen et fiyatlarında önemli bir düşüş görülmüyor ve sebze fiyatlarında artışlar mevcut. Et fiyatlarındaki düşüşün enflasyona ne kadar yansıtılacağı, gıda enflasyonu üzerinde belirleyici olacak. Türk-İş de aylık gıda enflasyonunu %1,5 olarak açıkladı.

 Giyim: Giyim fiyatlarının mevsimsel etkiler ve kur nedeniyle %6,3 seviyesinde artmasını bekliyoruz. Giyim enflasyonunun yüksek seyrinde TÜİK’in yöntem değişimi de etkili oluyor. Bu artış, çekirdek enflasyonun da yükselişine ek katkı sağlayacaktır.

 Ulaştırma: Büyük oranda akaryakıt fiyatlarına gelen zammın etkisiyle bu kalemde aylık enflasyonun %2,2 olmasını bekliyoruz, ancak yukarı yönlü riskler de mevcut. Böylece ulaştırma yıllık enflasyonu %18,8’e yükseliyor ve çekirdek enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü risk unsuru.

 Mobilya, ev aletleri: Vergi indirimlerinin geri alınması ve kurdaki yükselişin etkisiyle aylık bazda %1,5 artış bekliyoruz.

Reuters anketine göre  “Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) Kasım ayında medyan bazında yüzde 1.2 artış beklenirken, yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anketteki yüzde 9.70’ten sert bir artışla yüzde 11’e yükseldi.

Reuters’ın 15 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre, aylık TÜFE değişim beklentileri yüzde 0.40-1.50 bandında yer alıyor. Yılsonu tahmini ise yüzde 10.50-12.55 bandında bulunuyor”.

Eğer döviz kurunda ani bir gerileme yaşanmazsa, olumlu baz etkisine rağmen, TÜFE 2018 verilerinde de tek haneye düşmeyecek. TCMB’den faiz indirimi beklemek beyhude. Yüksek seyreden enflasyon TL mevduat faizlerinin  gerilemesini engeller ve yerlilerin dövize kaçışını hızlandırabilir.

Yorumlar

Son güncelleme: 10:321 Aralık 2017
Paylaş Tweet