Commerzbank TÜİK verilerini sorguladı

Almanya’nın en büyük ikinci bankası, bu hafta başında açıklanan Türkiye’nin büyüme istatistikleri ardından resmi büyüme verilerinin şüphelinin ötesinde ve belki de siyasi olarak etkilenmiş olabileceğini belirtti
08:1713 Eylül 2017
Commerzbank TÜİK verilerini sorguladı
Almanya’nın en büyük ikinci bankası, bu hafta başında açıklanan Türkiye’nin büyüme istatistikleri ardından resmi büyüme verilerinin şüphelinin ötesinde ve belki de siyasi olarak etkilenmiş olabileceğini belirtti

Almanya’nın en büyük ikinci bankası, bu hafta başında açıklanan Türkiye’nin büyüme istatistikleri ardından resmi büyüme verilerinin şüphelinin ötesinde ve belki de siyasi olarak etkilenmiş olabileceğini belirtti. 2Ç2017 GSYİH rakamları Türkiye’nin geçtiğimiz yılki politik çalkantıdan çıkıp dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri sınıfına girdiğini gösteriyor.

Pazartesi günü yayınlanan resmi verilere göre Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte Ç/Ç yüzde 2,1 oranında genişledi. Rakamlar, ülkedeki ekonomik güvenin beş yılın zirvesine yükselmesinin ardından geldi.

Ancak “Türkiye – Şaka mı yapıyorsun?”  başlıklı raporunda Commerzbank’ın gelişen piyasalar stratejisti Lutz Karpowitz büyüme verilerine dair şüphelere yer veriyor.

Alman hükümetinin de hissedarlı arasında yer aldığı banka için turizm endişe kaynağı alanlar arasında. Bir dizi terör saldırısı ve darbe girişiminin turistleri ve yabancı yatırımcıları kaçırmasıyla Türkiye ekonomisi geçen yıl sert bir şekilde yavaşladı. Ancak resmi veriler, zayıflayan TL’nin yardımı ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle turizm sektörünün bu yıl tekrar yükselişe geçtiğini gösteriyor.

Karpowitz Rusya ve Orta Doğu’dan gelen turist sayısındaki artışın Batı Avrupa ve özellikle Almanya’dan gelen turist sayısındaki düşüşü telafi edebileceğinden şüpheli. Son yıllarda Alman turistler Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 15’ini oluşturuyor ancak iki ülke arasında artan gerilim bu yıl seyahatleri caydırdı. Almanya Dışişleri bakanı Temmuz ayında Türkiye’nin ziyaretçiler için güvensiz olduğu konusunda uyarılarda bulundu, Commerzbank tahminlerine göre 2017 yılında 1,5 milyondan az Alman turist Türkiye’ye seyahat edecek, yani 2016’da 3,9 milyon olan turist sayısından  çok daha az.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verileri sabit yatırımların Nisan ve Haziran ayları arasında yüzde 6 artışla güçlü bir toparlanma sergilediğine işaret ediyor. Öte yandan Commerzbank Türkiye’deki siyasi huzursuzluğun yatırım kararları için zehir niteliğinde olduğunu ve doğrulanabilir uluslararası verilerin tamamen farklı bir yönü işaret ettiğini söylüyor.

IMF verilerine göre, doğrudan yabancı yatırım yılın ilk yarısında yüzde 8 azaldı, yani “Türkiye’deki resmi yatırım patlamasına inanan herkes Türk yatırımcıların uluslararası meslektaşlarından tamamen farklı bir çizgide faaliyet gösterdiğini ileri sürüyor” demek.

Commerzbank ekonomik mucize gerçekten yaşanıyorsa Türkiye için çok mutlu edici olduğunu ancak resmi verilerin mevcut durumla örtüşmediğini belirtiyor.

Bir Türk hükümet yetkilisi TÜİK verilerinin siyasi olarak etkilenmesinin mümkün olmadığını açıkladı. TÜİK’e ise konuyla ilgili yorum için ulaşılamadı.

Kaynak: FT

Yorumlar

Son güncelleme: 08:1713 Eylül 2017
Paylaş Tweet