“Cari açık ana kalemlerinde herhangi bir sürpriz yok…”

Ekonomi, Haziran ayında 3.76 milyar dolar açık verdi. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Cari açık ana kalemlerinde herhangi bir sürpriz yok..." değerlendirmesinde bulundu
12:0711 Ağustos 2017
“Cari açık ana kalemlerinde herhangi bir sürpriz yok…”
Ekonomi, Haziran ayında 3.76 milyar dolar açık verdi. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Cari açık ana kalemlerinde herhangi bir sürpriz yok..." değerlendirmesinde bulundu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Haziran ayı yurt içinde ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı.

CARİ AÇIK BEKLENENDEN İYİ GELDİ

Buna göre, ekonomi, Haziran ayında 3.76 milyar dolar açık verdi. Ekonomistlerin haziran ayı cari işlemler açığı beklentisi 4 milyar 410 milyon dolar seviyesindeydi. Ocak-haziran döneminde ise açık 20.77 milyar dolar oldu.

İLGİLİ HABERHaziran'da cari açık gerilediHaziran’da cari açık geriledi

Cari açık verilerini yayınladığı bilgi notunda değerlendiren Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan“Cari açık ana kalemlerinde herhangi bir sürpriz yok…” değerlendirmesinde bulundu.

Erkan, “en önemli alt kalem olan dış ticaret rakamlarında önemli bir sürpriz olmadığını görüyoruz. 4,57 milyar USD olan Haziran mal dengesi, geçen ayın sonunda açıklanan Hazirana yı dış ticaret verileriyle uyumlu bir görüntü sergiliyor. Hizmet gelirlerinde bir iyileşme olduğundan bahsedilebilir. Bu da Haziran ayında iyileşen turizm ve seyahat gelirlerinden kaynaklanmakta, bunda tabii ki geçen senenin bazının da etkisi var.

Finansman hesabında portföy yatırımlarında girişe karşın, doğrudan yatırımlarda negatif bir seyir olduğu gözleniyor. Portföy yatırımlarında Haziran ayında görülen 4,2 milyar USD’lik girişe karşın, doğrudan yatırımlar tarafında 515 milyon USD’lik açık verildiği görülmektedir. Ocak – Haziran 2017 döneminde ise toplam portföy girişi 17,41 milyar USD, doğrudan yatırım girişi 3,20 milyar USD olarak gözükmektedir.

Rezerv varlıklarda Haziran ayında 2,97 milyar USD artarken, yılın ilk 6 ayında ise nette 2,40 milyar USD azalmıştır. Haziran ayında net hata noksan girişi 987 milyon USD olmuş, yılın ilk 6 ayında ise net hata noksan kaleminde 4,74 milyar USD çıkış gerçekleşmiştir.

Portföy girişlerine rağmen doğrudan yatırımlardaki negatif seyir finansman hesabı açısından negatiflik oluşturmaktadır. Bununla beraber, dış ticaret rakamları ve turizm gelirlerindeki iyileşmenin beklentilerimiz doğrultusunda olması itibariyle, piyasa beklentisine yakın bir veri aldığımızı görüyorum. 2017 yılında enerji fiyatlarındaki hareketlerin ithalat faturası üzerinden yeterince katkı yapamaması çerçevesinde dış ticarette iyileşme sınırlı kalmaktadır. Bu yılın geneli için 38 milyar USD cari açık bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Son güncelleme: 12:0711 Ağustos 2017
Paylaş Tweet