BDDK Başkanı Akben: Yurt dışı odaklar döviz üzerinden spekülasyon yapıyor

BDDK başkanından rekor kıran döviz üzerine değerlendirmeler
14:379 Ocak 2017
BDDK Başkanı Akben: Yurt dışı odaklar döviz üzerinden spekülasyon yapıyor
BDDK başkanından rekor kıran döviz üzerine değerlendirmeler

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, rekor kıran döviz kurlarına üzerine yaptığı değerlendirmede “Yurt dışı odaklar döviz üzerinden spekülasyon yapıyorlar” ifadelerini kullandı. Akben, döviz hareketliliğinin büyük işlem hacimleri ile gerçekleşmediğini kaydetti.

Moody’s’in Türk bankalarına ilişkin değerlendirmesini de eleştiren Akben,”Son açıklamasından bugüne çok önemli bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Bankalarımızın gerek tahsili gecikmiş alacakları, gerek varlık kalitelerinde çok önemli bir bozulma görmüyoruz. Sermaye yeterlilik rasyosunda önemli bir kırılma, bozulma yok. Bu açılardan baktığımızda, Moody’s’in açıklamasını kasıtlı buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Moodys’s tarafından yayınlanan raporda Türk bankalarının varlık kalitesinde bozulma olduğu, sorunlu kredi oranının yüzde 4’e çıkmasını beklediklerini ve bunun da karlılıkları ciddi şekilde etkileyeceği belirtilmişti.

İLGİLİ HABERMoody's: Sorunlu kredilerdeki artış banka karlarına ciddi etki yapabilirMoody’s: Sorunlu kredilerdeki artış banka karlarına ciddi etki yapabilir

Akben, sermaye kontrolüne ilişkin iddialar için ise “Asla, kesinlikle öyle bir şey söz konusu değil” dedi.

İLGİLİ HABERNurettin Canikli: Faizin artmasını isteyenlere pabuç bırakmayızNurettin Canikli: Faizin artmasını isteyenlere pabuç bırakmayız

Yorumlar

Son güncelleme: 14:429 Ocak 2017
Paylaş Tweet