Analiz: Kredi Garanti Fonu bitti, şimdi ne olacak?

KGF kredileri sayesinde ekonomide ilk yarıda büyük bir patlama yaşandı. Kredi Garanti Fonu bitti, şimdi ne olacak?
09:0611 Eylül 2017
Analiz: Kredi Garanti Fonu bitti, şimdi ne olacak?
KGF kredileri sayesinde ekonomide ilk yarıda büyük bir patlama yaşandı. Kredi Garanti Fonu bitti, şimdi ne olacak?

Dikkat ederseniz, son haftalarda hükümetimizin medar-ı iftiharı Kredi Garanti Fonu’nun (KGF)  artık hiç lafı ağza alınmıyor. Bankalara TL250 milyar taahhüt veren Fon’un limitine ulaşıldı, ya da çok yaklaşıldı, ama özel sektörden gelen rica ve ağlamalara karşın, ek limit için çalışma yok.  Halbuki Saray’ın ekonomi başdanışmanı Cemil Ertem KGF’nin artık bankacılık sisteminin ayrılmaz parçası olacağını vaat etmişti bir zamanlar.  Olan şu:  Kredilerin yatırımlara değil, önemli ölçüde borç yapılandırmaya ve F/X alımına harcandığı tespit edildi.  Bu yüzden de hükümetin söylemi “biliyoruz, ama vermeseydik, binlerce firma batardı” ya evrildi zaten.  Serbest piyasa ekonomisinde “borcu yönetemeyen batsın” derler adama, ormanda ihtiyar ağaçları kestiğinden fidanlar gür ağaçlar olur. Ama konumuz bu değil. Bu kredilerin takriben %30’u geri dönmeyebilir, ama konumuz o da değil. KGF kredilerin riskinin çok ufak bir kısmını taahhüt ediyor, veren banka kendi kesesinden verdi, geri dönüşlerde sorun olursa, sermayedara hesap verir.

Sorumuz, her uzmanın kabul ettiği gibi, KGF kredileri sayesinde ekonomide ilk yarıda büyük bir patlama yaşandı. Pazartesi açıklanacak 2Ç2017 GSYİH büyümesinin Y/Y %5.4’ye erişmesi bekleniyor. Temmuz sanayi üretiminin de A/A %2.3 artış göstermesinde bol kredinin payı vardı. Özetle söyleyeyim: Bütün modern ekonomiler gibi Türkiye de kredi olmadan kolay büyüyemez.  KGF tükenince ne olacak?

Şimdi bakalım, KGF limitleri dolunca krediler ne yapıyor?

Son bir ayda kredi genişlemesinin tamamen istop ettiğini görmek için bir ay öncesine bakalım:

Son 1 ayda krediler sadece YÜZDE YARIM büyümüş. Tabii kredi büyümesini ölçmek için kullandığımız tek ölçüt bu değil. Önce kredilerin 13 haftalık hareketli ortalama seyrine bakalım:

Fren müthiş, arabadan cayırtı sesleri geliyor. Ardından da yıllık kredi stoğunun resmini vereyim size:

 

Bakın, bu resim çok vahimdir. KGF tükenince, bankalar şirketlere kredi vermez olmuş. Şimdi yeniden tüketicinin üstüne gidip cebindeki parayı alma peşindeler. Başarılı olurlar mı?  Aşağıda İngilizce olarak BloombergHT tüketici güven endeksi var.

Yeşil çizgi harcama eğilimi gösteriyor. Belki tatil,  Bayram ve okula dönüşten dolayı hane halkı mecburen kredi almış ve kartlarını limitlemiş, ama o kadar işte. Sonrası meçhul.

Krediler durdu, bir daha canlanır mı?  Cevabı hayır, çünkü ne hane halkının harcanabilir geliri yükseldi (bakınız BloombergHT anketi), ne de kurumlar yeni yatırım yapacak şevk ve nakit akımına kavuştu bakınız linkteki analizim. Sonuçta ne oldu o zaman? Üstadımız Hakan Özyıldız tek tabloda resmi çiziyor size: Borçluluk rekoru kırdık:

Yılın ilk altı ayında bir yıl öncesine göre toplumsal kaldıraç/GSYİH oranı 6 puan arttı, kardeşim. Rahmetli Demirel “Borç yiğidin kamçısı” demiş. Şimdi Grinin elli tonu, zevkten inleye inleye “vur, bir daha vur” diyip, sittin sene bu borcu ödeyeceğiz.

 

FÖŞ

Şahsi websitemi ziyaret etmenizi rica ederim.

 

www.atillayesilada.com

İLGİLİ HABER“KGF geri dönüşlerinde sıkıntı yok“KGF geri dönüşlerinde sıkıntı yok”

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 11:4611 Eylül 2017
Paylaş Tweet