Altında enflasyon rallisi

ABD devlet tahvilleri enflasyondan nefret ederken altın sever. Peki neden ikisi birden fevkalade bir yıl geçiriyor?
08:2113 Eylül 2017
Altında enflasyon rallisi
ABD devlet tahvilleri enflasyondan nefret ederken altın sever. Peki neden ikisi birden fevkalade bir yıl geçiriyor?

ABD devlet tahvilleri enflasyondan nefret ederken altın sever. Peki neden ikisi birden fevkalade bir yıl geçiriyor?

Altın fiyatları son birkaç gündür duruldu ancak yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD devlet tahvillerindeki getiri geçen hafta yılın en düşük seviyesine indi (tahviller ralli yaptı). Bu eşzamanlı trend olağan değil. Yatırımcıların enflasyon konusundaki endişeleri arttığında, altın fiyatları normalde yükselir, tam tersi durumda ise tahvil fiyatları yükselişe geçer.

Altının çoşmasında olası bir faktör, jeo-politik sorunların olduğu dönemlerde güvenli liman rolünü üstlenmesi. Ancak bu da abartılmış görünüyor: Kuzey Kore gerginliği can sıkıcı olabilir fakat sıcak bir çatışma olması ihtimali düşük seyrediyor. Goldman Sachs küresel emtialar şefi Jeff Currie Temmuz ortalarından bu yana altın fiyatlarındaki yüzde 10’luk yükselişte bölgedeki endişelerin yüzde 15 etkisi olduğunu söylüyor.

Daha olası görünen ise altın yatırımcılarının küresel enflasyonist baskıların işaretlerine daha duyarlı oldukları.

Tabiki birçok analist Perşembe günü ABD için zayıf Ağustos enflasyon verisi bekliyor ve  ücret artışının mütevazi sürmesi  zayıf enflasyonun altını çiziyor. Ancak Batıda önümüzdeki 12 aylık süreçte ücret artışları çok hızlanmasa da enflasyonda yükseliş beklemek için birçok neden var. En belirgin neden ise, altın da dahil olmak üzere tüm emtiaların fiyatını artıran, ABD dolarının şimdiye kadar yüzde 10 değer kaybetmesi.

Daha az anlaşılan faktör ise dünyanın en büyük mal ihracatçısı ve endüstriyel emtianın en büyük tüketicisi olan Çin. Çin’in para birimi bu yıl sert bir şekilde yükseldi,  yani Çin mallarının Batı’ya ithal maliyetini artırdı. Bu arada, Pekin yönetiminin çelik, alüminyum ve diğer endüstriyel sektörlerde fazla fabrika kapasitesini kapatma kararıyla Çin’de enflasyon yüksek seyrini sürdürdü.

Daha değerli yuan ve yuan bazında daha pahalı mallar Çin mallarını alan yerli ve yabancılar, yani herkes için çifte sorun.

Yine de dünya çapında enflasyonist patlama olasılığı düşük kalıyor. Çinli politika yapıcılar yuanın yükseliş hızı konusundaki rahatsızlıklarını belirtmeye başladılar. Çimentodan çelik ve bakır kablolamaya kadar birçok talebi etkileyen Çin’in emlak piyasasındaki yavaş büyüme, küresel talepte 2017’nin son aylarına gölge düşürecek gibi.  Ama 2018 yılında dünyada atıl kapasitenin tükenmesi  ile fiyatlar hızlanabilir. Bu durumda altın ve devlet tahvilleri ne yapar?

Son günlerde devlet tahvillerinde finansal  balon oluştuğu görüşü bir çok uzman tarafından dile getiriliyor. Bu da yatırımcıların   fiyatların yükselmesini ihtimalini hafife aldığının  bir göstergesi. Bu sefer, enflasyon antenleri daha iyi ayarlanmış olan altın olabilir.

Kaynak: WSJ

Yorumlar

Son güncelleme: 08:2113 Eylül 2017
Paylaş Tweet