Almanya ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü

Almanya üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüyerek 2011'den bu yana en güçlü yılını tamamlamaya bir adım daha yaklaştı
13:1214 Kasım 2017
Almanya ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü
Almanya üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüyerek 2011'den bu yana en güçlü yılını tamamlamaya bir adım daha yaklaştı

Almanya, 3. çeyrekte %0,8 ile beklentilerin üzerinde büyüme performansı gösterdi. Yıllık büyüme oranı ise %2,8 oldu. Beklenti, bir önceki döneme göre %0,6 ve yıllık %2,3 yönündeydi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi’nin yıl sonu büyümesini %1,7’den %2,2’ye yükseltmiş ve ekonominin iyi bir toparlanma gösterdiğini ifade etmişti.

Yapılan revizyonun ardından yükselişe geçen euro, bugün de pozitif fiyatlanıyor. Almanya büyüme rakamlarının ardından euro/dolar 1,1676 seviyesine yükselirken dün rekor kıran euro/TL kuru da 4,52 üzerinde fiyatlanıyor.

Avrupa ekonomileri ortak güçlü bir tablo çiziyor

Almanya, güçlü iç talep ve gayretli ihracat sayesinde avro bölgesi için uzun zamandır bir genişleme motoru olsa da, bölgenin geri kalan ülkeleri de Almanya’ya yetişmeye başladı. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındaki büyüme oranlarındaki farklılıklar belirgin biçimde azalarak bölge tarihindeki en düşük seviyesine daraldı.

Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz hafta, 19 ülkenin bu sene son on yıldaki en hızlı büyümelerini kaydedeceğini söyledi.

Enflasyon Ekim’de %1.6 arttı

Büyüme verisine ek olarak bu sabah açıklanan enflasyon verisinden de bahsetmek gerek. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) nihai verilerine göre, Ekim ayında ülkede enflasyon, yıllık bazda %1,6 yükselirken, aylık bazda değişmedi.

AB uyumlu nihai TÜFE ekimde aylık %0,1 azaldı, yıllık bazda ise %1,5 arttı. Nihai veriler, daha önce yayımlanan öncü verileri teyit etti.

Almanya’da enerji fiyatları aylık bazda %0,1 azalırken, yıllık bazda %1,2 yükseldi.

Gıda fiyatları ise geçen yılın ekim ayına kıyasla 2017’nin aynı döneminde %4,3 arttı.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:1214 Kasım 2017
Paylaş Tweet