ABD’de ÜFE 2012’den sonraki en yüksek seviyede

Kapital FX’den Enver Erkan ABD’de açıklanan üretici fiyatlarını değerlendirdi
16:1912 Ekim 2017
ABD’de ÜFE 2012’den sonraki en yüksek seviyede
Kapital FX’den Enver Erkan ABD’de açıklanan üretici fiyatlarını değerlendirdi

ABD’de Eylül ayında üretici fiyatları aylık bazda %0,4 ile piyasa beklentisine paralel bir şekilde artarken yıllık manşet üretici enflasyonu da %2,6 ile piyasa beklentisine paralel gerçekleşmiş oldu. Manşet ÜFE böylece yıllık bazda Şubat 2012’den sonraki en yüksek seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Volatil kalemler olan gıda ve enerji çıkarıldığında ise; çekirdek ÜFE’nin aylık bazda %0,2 olan beklentinin üzerinde %0,4, yıllık ÜFE’nin de %2 olan beklentinin üzerinde %2,2 olarak açıklandığı görülmektedir. En dar kapsamlı olan gıda, enerji ve ticaret hariç ÜFE’de ise aylık ve yıllık beklentiler sırasıyla %0,2 ve %2,1 olarak gerçekleşmiştir.

Alt kalemler itibariyle bakıldığında; enerji fiyatlarında görülen %3,4’lük artışın verinin hem petrol fiyatı hem de kasırganın etkisiyle manipüle olmasına sebep olduğu anlaşılıyor. Bu bakımdan yıllık üretici enflasyonunda %2,6’ya doğru hareket var. Bununla beraber en dark kapsamlı olan göstergedeki kuvvetli seyre bakıldığında, verilerin güçlü gelmesini kasırga etkisinden arındırdığımızda da fena bir eğilim olmadığını görüyoruz. Mal ve hizmetlerde maliyet artışının tüketiciye de yansıması olması elbette beklenecektir. Bu bakımdan kurum ve şahıslara vergi avantajı getirecek olan vergi reformunun hayata geçmesi çok önemli. Çünkü önemli olan birincisi şirketlerin daha fazla kar edebilmesi, ikincisi ise bireylerin harcanabilir gelirlerinin artması. Bu da elbette ücret artışlarından geçiyor. Ücretler artacak ki iç talep artsın.

Verilerle beraber biraz USD pozitif bir fiyatlama olduğu görülmektedir. DXY gelen veriyle beraber, Fed tutanakları sonrasında gerilediği 92,8 seviyelerinden 93,2 seviyelerine toparlanmaktadır. EUR 1,1840, altın 1292 USD seviyelerinde. Yarın gelecek olan TÜFE’nin etkisi muhtemelen daha derin olacaktır.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:1912 Ekim 2017
Paylaş Tweet