ABD’de TÜFE beklentilerin altında kaldı, piyasalar nasıl etkilenecek?

ABD'de tüketici fiyatları Haziran ayında fazla değişmeyerek beklentilerin altında kaldı
15:3814 Temmuz 2017
ABD’de TÜFE beklentilerin altında kaldı, piyasalar nasıl etkilenecek?
ABD'de tüketici fiyatları Haziran ayında fazla değişmeyerek beklentilerin altında kaldı

Piyasalar açısından önemli sinyaller içeren ABD Haziran ayı tüketici fiyatları ve perakende satışlar verileri açıklandı.

Açıklamalara göre, ABD’de tüketici fiyatları Haziran ayında fazla değişmeyerek enflasyonun Fed’in hedefine beklenenden daha uzun sürede ulaşacağına işaret etti.

YILLIK BAZDA ARTIŞ YÜZDE 1,6

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre TÜFE Haziran’da aylık değişmedi, yıllık bazda %1.6 arttı

Beklenti aylık %0.1, yıllık %1.7 artıştı. Çekirdek TÜFE aylık %0.1, yıllık bazda %1.7 arttı.

DOLAR/TL 3,54’ÜN ALTINA İNDİ

Verilerin açıklanmasından önce 3,56 seviyesinde olan dolar/TL verilerin ardından hızlı bir şekilde 3,53’lere kadar geriledi.

“VERİLERİN KURDA YANSIMASINI GÖRDÜK”

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı, Özlem Derici yayınlanan verilerle ilgili,  “veriler  beklentilerin altında geldi, Yellen daha önce bu düşüşün geçici olabileceği yorumunda bulunmuştu ancak TÜFE verisinden önce Kaplan konuştu ve enflasyondaki verinin geçici faktörlere dayandığını düşünmüyorum dedi. Bu aslında enflasyonda zayıflık riskini ortaya çıkarıyor. Risk diyoruz çünkü bu durum Fed’in bilanço küçültme ve ekonomik toparlanma planını daha yavaş yürütmesine neden olabilir.

Öte yandan, haberler gelişmekte olan piyasalar için iyi. Verilerin açıklanmasından hemen sonra verilerin kurda yansımasını gördük. Bu kalıcı olur mu olmaz mı diye sorduğumuzda, sonraki dönemlerde herhangi bir ters veri görmezsek örneğin, ABD ekonomisi çok hızlı toparlanıyor ya da  tahvil faizleri yukarı çıkıyor gibi, gelişmekte olan ülke kurları desteklenecektir.” ifadesinde bulundu.

“ZAYIF ENFLASYON FED’İN ELİNİ ZORLAŞTIRIYOR…”

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise, yayınladığı bilgi notunda, “ABD’de zayıf enflasyon göstergeleri Fed’in elini zorlaştırmaktadır” yorumunu yaptı. Erkan, “Enerji grubundaki aylık bazda yaşanan %1,6’lık gerileme itibariyle petrol fiyatlarının bir kez daha etkili olduğunu görüyoruz. Gıdada değişim yok, bir önceki aya göre giyimde %0,1, ulaştırmada ise %0,4’lük gerileme var. Enerji etkisi çıkarıldığında, çekirdek TÜFE’nin olduğu yerde kalması olumlu. Ancak veriyi kurtarmaya yetmiyor” ifadesini kullanırken ABD’de en sorunlu kalem enflasyonu besleyecek kalemler olarak görünüyor” notunu düştü.

Erkan’a göre, “Yellen, her ne kadar enflasyondaki zayıflığın geçici faktörlerden kaynaklandığını belirtse de, perakende satışlarda da göreceğimiz üzre harcanabilir gelirin artmıyor olması bir anlamda ekonomi için genel sorun. Üstelik bu durum %4,4’lük bir işsizlik ortamında ayyuka çıkmış durumda. Bu da Fed’in bilanço küçültme ve faiz artırma konusundaki adımlarının ertelenmesine neden olacaktır. İlk görselde manşet enflasyon, 10 yıllık tahvil faizi ve 10 yıllık enflasyon break-even’larını beraber görüyorsunuz. Üçünde de aşağı hareket ağırlıkta. Hem enflasyon, hem de enflasyon beklentileri gerilemekte.”

“SADECE FED’İ DEĞİL ABD’Yİ DE ÇIKMAZA GÖTÜRÜR”

Alnus Yatırım’dan Araştırma Uzmanı, Vahap Taştan, “ABD’de enflasyon çatlağı sadece Fed’i değil ABD’yi de açmaza götürür” yorumunda bulundu.  Taştan’a göre, “yıllık enflasyonun düşüşünde ve aylık enflasyonun pozitif gelmemesinin arkasında önemli bir gıda ve enerji etkisi hissediyoruz. Fakat sadece bu tarafla sınırlı olmamakla birlikte çekirdek enflasyon kalemlerinde de görünüm pozitif değil. Yıllık çekirdek TÜFE sabit kalsa da aylık bazda gıda ve enerji hariç tutulduğunda beklentilerin altında fiyat artışları ile karşı karşıyayız.”

Taştan yükselen borsalar reel ekonomiden ayrışıyor diyor ve ekliyor “bu ayrışmanın düzeltme isteğinden kaçınması yılın sonunda önemli bir hareketin bizi beklediğine işaret ediyor. Tahminlerimiz ABD merkezli olmak üzere yılın son çeyreğinde borsalarda düzeltme üzeri aşağı yönlü bir hareket olabileceği şeklinde. Fed’in içinde bulunduğu açmaz ise önemli bir kilit. Tek anahtarı da enflasyon”

Yorumlar

Son güncelleme: 16:4314 Temmuz 2017
Paylaş Tweet