ABD’de enflasyon beklentilerin altında kaldı, uzmanlar yorumladı

Piyasanın odaklandığı ABD TÜFE verileri açıklandı, buna göre ABD'de enflasyon beklentilerin altında kaldı
15:3311 Ağustos 2017
ABD’de enflasyon beklentilerin altında kaldı, uzmanlar yorumladı
Piyasanın odaklandığı ABD TÜFE verileri açıklandı, buna göre ABD'de enflasyon beklentilerin altında kaldı

Piyasanın odaklandığı ABD TÜFE verileri açıklandı. Buna göre, ABD’de TÜFE Temmuz’da aylık %0,1 arttı. Beklenti ise %0,2 idi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON BEKLENTİLERİN ALTINDA

Volatil gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon aynı dönemde aylık bazda yüzde 0.1 artarak, yüzde 0.2’lik beklentinin altında kaldı.

PİYASALAR VERİYİ NASIL FİYATLADI?

Verilerin açıklanmasının ardından Dolar sert düştü. Türk Lirası dolar karşısındaki günlük kaybını geri verirken, altının ons fiyatı 1.292 seviyesine kadar yükseldi. Dolar/TL verilerin açıklanmasının ardından, 3,55’in altına indi ve 15:37 itibariyle 3,5408’den işlem görüyor.

FED’İN İŞİ ZORLAŞTI…

Verileri yorumlayan Ekonomist Atilla Yeşilada, “Açıklanan rakamlar beklentilerin altında kaldı. FED’in düşüş geçici dediği kalemler çıkarılsa da enflasyon cılız görünüyor. Enflasyonda kısa vadede yükseliş beklemiyorum. Ancak uzun vadede ise evet, New York Fed Başkanı William Dudley yaptığı açıklamada ifade ettiği gibi, sabırlı olmak lazım.

Bu noktada sorun şu: FED faiz arttırmak istiyor, bunun sebebi ise ABD’de ekonomi resesyona girerse destek olmak ve spekülasyona engel olmak. Ama piyasalar bir türlü faiz artırımına ikna olmuyor. Bu TÜFE açıklamasından sonra Fed’in piyasaları ikna etmesi daha da zor. Bu çerçevede, Fed faiz arttırdığı zaman piyasalarda yüksek çalkantılar görebiliriz. Türkiye açısından enflasyon Doların değer kaybetmesine neden olduğu sürece Türkiye’nin yararına. Öte yandan Kuzey Kore gerginliği, kısa vadede gelişen piyasalarda toplu satışa sebep olabilir. Ancak Dolardan yana şu anda ciddi bir kaygım yok.” değerlendirmesinde bulunuyor.

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN SINIRLI POZİTİF BİR VERİ…”

TEB Yatırım Stratejistleri Işık Ökte ve İbrahim Usul ise yayınladıkları notta, “ABD Temmuz TÜFE verisini gelişmekte olan ülke hisse ve kurları için sınırlı pozitif bir veri olarak görüyoruz, Euro’nun güçlü seyrini devam ettirebileceğini düşünüyoruz. USD/TL 3,52, EUR/TL 4,21 tarihi zirveye hareketi tetiklemesini bekliyoruz. BIST100 endeksinin ise 107,1 bin günlük direncini test edeceğini tahmin ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise, değerlendirmesinde verileri, “Çekirdek enflasyondaki zayıflık devam etmekle beraber, manşet enflasyonda beklenen artışın sağlanamamasından dolayı verileri negatif olarak değerlendiriyoruz” şeklinde yorumladı.

ÜCRET ENFLASYONUNDA YAŞANAN DÜŞÜŞ DAHA KESKİN”

Erkan’a göre, “enerji fiyatları aylık bazda %0,1 gerilerken, yıllık bazda %3,4 arttı. Gıda fiyatlarında ise aylık artış %0,2 seviyesinde olurken; yıllık gıda enflasyonu ise %1,1 seviyesinde gerçekleşti. Gıda ve enerjiyi dışarıda bıraktığımız zaman önem kazanan hizmet enflasyonu aylık bazda %0,2 ve yıllık bazda %2,5 artarak çekirdek enflasyonun en önemli sürükleyicisi olarak görünüyor. Önemli bir ayrıntı olarak; ortalama haftalık reel kazançlar Temmuz’da, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,1, ortalama saatlik reel ücretler ise aynı dönemde %0,7 artış göstermiş. Önceki ayın verileri sırasıyla %1,2 ve %0,9 olarak yukarı revize edildiği için bu ay ücret enflasyonunda yaşanan düşüş daha keskin görünüyor ve enflasyon görünümü için kesinlikle iyi değil.

Fiyatlamalar açısından ise Dolar üzerindeki negatif etkiyi net bir şekilde görebiliyoruz. DXY 93,2 seviyesine gerilerken Euro’da 1,18 üzerine geçilerek teknik görünüm kurtarıldı. Altın 1.291 Doları gördü, ancak bir süredir zaten güvenli liman olarak alındığından alımlar aşırı görüldü bir miktar realizasyon yaptı. TRY’de ise durum öğleden önceye göre daha olumlu; 3,56’lara doğru giden kur yeniden 3,54 altına gelmeye çalışıyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 16:3911 Ağustos 2017
Paylaş Tweet