Gizem Öztok Altınsaç

TCMB Reeskont Krediler ve dolar/TL

19 Şubat 2017

Döviz tarafında göz ardı edilmemesi gereken gelişmeler oluyor. Faizlerin (fonlama maliyetinin) yaklaşık 200-250 baz puan artmasının ve TL üzerindeki baskının bir miktar bertaraf edilmesinin ardından, Cuma günü TCMB’den reeskont kredilerine ilişkin yeni bir uygulama daha açıklandı.

TCMB reeskont kredileri ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında uygulanır. İhracat reeskont kredileri, döviz üzerinden düzenlenmiş senetlerin reeskonta kabulü suretiyle TL olarak, Türk Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla kullandırılmaktadır. TCMB’ye geri ödemeleri ise döviz cinsinden yapılmakta idi. Bu uygulamada geçici olarak değişikliğe gidiliyor.

Öncelikle bu yöndeki ilk uygulama, Kasım 2016’da geldi. Hatırlarsak TCMB;

 • Bu kredilerde vade uzatmış – azami 31 Mart 2017 tarihine kadar
 • Vade uzatımı kullanılmayıp kredinin vadesinde ödenmesi halinde, kredi geri ödemelerinin TL olarak da yapılabilmesine ve bu işlemlerde geri ödeme tarihindeki TCMB döviz alış kurunun kullanılmasına karar vermişti.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü gelen önlem ise daha yüklü ve TL’yi daha da desteklemesi muhtemel. Çünkü;

 • 1 Ocak 2017 tarihinden önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan bu kredilerin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemeleri TL olarak yapılabilecek
 • Ve geçerli kur, ödeme tarihindeki kur değil de, 2 Ocak 2017’deki yani 3,53 seviyesi olacak
 • Yani TCMB, kredinizi döviz değil de TL olarak geri ödeyebilirsiniz – bunu yaparken de şu anki kur değil de 3,53 seviyesini kabul ederiz diyor.

Peki ne kadarlık bir döviz kredisi/talebi için geçerli bu uygulama?

 • Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, Ocak-Mayıs dönemi için yaklaşık ortalama ayda 1,5 milyar dolarlık bir ödeme gerçekleşiyor ve bu da TCMB döviz rezervlerini artırıyor. (TCMB brüt döviz rezervi 93 milyar dolar, altın rezervi 16 milyar dolar – 10 Şubat 2017)
 • Uygulama, döviz rezervlerinde yaklaşık 5-6 milyar dolarlık bir katkının olmayacağı fakat piyasaya da bu kanalla bu kadar döviz sürülecek olması anlamına gelir – ki bu TL için destekleyicidir.
 • TCMB’nin direk döviz satmasından ziyade daha faydalı ve ihracatçıyı da destekleyen bir uygulamasıdır.
 • Özetle TCMB rezervi açısından negatif ama dolar/TL açısından anlamı olan bir uygulama.
 • Çünkü, TCMB’nin vereceği bu destek, piyasada bu kanaldan oluşan 5 milyar dolara yakın bir döviz talebinin karşılanması, yani kurumsal döviz talebinde 5 milyar dolar civarı bir azalma görmemiz demek oluyor.
 • Sn. Cumhurbaşkanı’ndan dolar/TL’nin 3,50’nin altına gelme ihtimaline dair yapılan açıklamalar da azımsanmamalı. Geçmişe baktığımızda bu tarz verilen seviyelerin gerçekleştiğini piyasada sıkça deneyimlemişizdir sanırım.

Kaynak: TCMB

Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları